Опубліковано: 11-03-2016, 10:38 / Переглядів: 293 / Новини / Жизнь замечательных людей


НАЗУСТРІЧ 200-РІЧЧЮ ХАРКІВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО АГРАРНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМ. В.В. ДОКУЧАЄВА - КАФЕДРА ВИЩОЇ МАТЕМАТИКИ

НАЗУСТРІЧ 200-РІЧЧЮ ХНАУ ім. В.В. ДОКУЧАЄВА – КАФЕДРА ВИЩОЇ  МАТЕМАТИКИ


   Ще в бурсі (м. Вязьма) В.В. Докучаєв з великою увагою ставився до вивчення "світської" дисципліни математики. Прагнення до знань вирізняло його й серед семінаристів та розширяло кругозір. В.В. Докучаєв закінчив Смоленську семінарію з відзнакою і, як кращий учень, поїхав навчатись влітку 1867 року в Духовну академію (Петербург)

 В.В. Докучаєв - семінарист

 

   На той час надзвичайно популярними стали привселюдні лекції з наукових питань серед петербурзьких студентів, гімназистів, учителів. Організацію лекцій було пов'язано з діяльністю Торгівельного будинку, який перетворився на видавництво "Общественная польза". Лекції читали й відомі вчені, у тому числі академік Петербурзької академії наук Чебишев Пафнутій Львович – великий математик, котрий створив петербурзьку наукову школу.

   Лекції слухав і молодий Василь Васильович. Існує думка, що такі зустрічі настільки вплинули на нього, що привели до відрахування з Духовної академії 28 жовтня 1867 року і вступу до фізико-математичного факультету Петербурзького університету.

 В.В. Докучаєв  - студент

 

   Уже в студентські роки В.В. Докучаєв проводив наукові дослідження. Згодом, по закінченню університету, став усесвітньо відомим ученим.

   Математика допомогла в кількісному обробленні даних, які В.В. Докучаєв зібрав безліч і завдяки чому отримав усесвітньо відомі наукові результати. Сила усвідомлених математичних знань надихнула на створення вчення про ґрунти, відкриття основних закономірностей генезису і географічного розташування ґрунтів, боротьбу з ерозією ґрунтів і насадження лісосмуг. В.В. Докучаєв фактично подав феномен ґрунтознавства та його характеристику через відповідний математичний об'єкт і математичні вирази та відношення, хоча не аналітично.

  Між такими велетнями науки, як П.Ф. Чебишев і В.В. Докучаєв, є багато спільного. Для обох характерне вміння отримувати фундаментальні результати елементарними засобами. Їхні праці поклали початок розвитку нових розділів відповідних наук. Деякі життєві труднощі були схожими та й померли вони в один рік. Але славні їхні імена живуть і житимуть у віках.

Історія кафедри вищої математики

 


Доктор педагогічних наук, професор В.М. Олексенко    

Авторизація