Опубліковано: 11-02-2013, 16:13 / Переглядів: 213 / Новини / Культурно-масова діяльність


Виставки

        «Літературний Колумб Русі»

 

        Василь Жуковський (1873 - 1852) — уродженець Тульської губернії; помер у Баден-Бадені. Служив при дворі Миколи I, зіграв значну роль у долі засланих декабристів. Допомагав О. Пушкіну, М. Гоголю, О. Герценові та Т. Шевченко. Вважав, що повинен підняти, створити свою душу і зробити все, що можна, для інших. 

    У Третьяковській галереї знаходиться портрет В. Жуковського, написаний у 1815 році його знаменитим сучасником Орестом Кіпренським. Усе в цьому портреті підпорядковано розкриттю внутрішнього світу поета-романтика, автора елегій та балад.

     В. Бєлінський "подвиг Жуковського бачив у тому, що він увів у російську поезію романтизм". Його поезія відкрила в російській літературі "серце" і "душу". Послідовник М. Карамзіна, В. Жуковський розглядав "чутливість" як відчуття, як перший момент духовного життя, що пробуджується. "Думка, що стала переживанням", глибоке почуття, що вмістило міркування про життя і долю людини — саме в цьому і полягало новаторство Жуковського. Варто сказати про моральну природу його поезії, про етичну спрямованість його творів, що, власне, і визначило специфіку художнього методу Жуковського.

Его стихов пленительная сладость

  Пройдет веков завистливую даль.

                    И, внемля им, вздохнет о славе младость,

    Утешится безмолвная печаль,

               И резвая задумается радость, -

так визначає значення свого вчителя О. Пушкін. Кожен у поезії Жуковського знайде найтонші переживання душі, відкриє для себе найбагатший внутрішній світ людини.

   В. Жуковський — перекладач, причому вільний. Його вільний переклад міг змагатися з оригіналом. Він перекладав Ф. Шіллера, Й.В. Гете, Т. Грея, Дж. Байрона, Г. Бюргера та ін. У літературному суспільстві "Арзамас" він — беззмінний секретар. Під кожним протоколом він підписувався одним словом "Светлана".

   Жуковський був людиною свого часу, і його творчість найкраще характеризує розвиток російської класичної літератури початку XIX ст.  

  "Літературний Колумб Русі", перший поет нового часу створює елегії, байки, прозу, балади, казки, що викликає роздратування у послідовників класицизму. В. Жуковський створює 39 балад і одержує прізвисько "Светлана", на честь однієї з найбільш самобутніх, найсвітліших балад поета.

         Раз в крещенский вечерок

Девушки гадали:

               За ворота башмачок,

                       Сняв с ноги, бросали...

     Без Василя Жуковського російська література не мала б Олександра Пушкіна. Остаточна перемога романтизму відноситься до 1820 року - вихід у світ "Руслана и Людмилы". Жуковський був вражений твором Пушкіна і на подяку подарував йому свій портрет з написом "Переможцеві учню від переможеного вчителя". Це і є шляхетність генія.

     На початку лютого цього року відзначається 230-річчя від дня народження Василя Андрійовича Жуковського. У читальному залі № 4 протягом місяця експонуватиметься виставка «Слово поэта — дела поэта». Представленікниги з фонду рідкісних та дореволюційних видань безперечно цікаві для ознайомлення, адже вони є цінними з точки зору історії та культури слов'янського народу.

 

Запрошуємо до ознайомлення!


художник О.А. Кіпренський, портрет В.А. Жуковського, 1815 р.


    

Авторизація