Опубліковано: 9-02-2013, 16:35 / Переглядів: 668 / Новини / Оголошення


Міжнародний день рідної мови

ЗАХІД ДО МІЖНАРОДНОГО

ДНЯ РІДНОЇ МОВИ

21 ЛЮТОГО О 14.10 В ЧИТАЛЬНОМУ ЗАЛІ №4 БІБЛІОТЕКИ ХНАУ ВІДБУДЕТЬСЯ ЛІТЕРАТУРНИЙ ВЕЧІР.

 

З ІСТОРІЇ СВЯТА

     Міжнародний день рідної мови  відзначають щороку 21 лютого, починаючи з  2000 року.

     26 жовтня-17 листопада 1999 р. на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила в Парижі, було вперше оголошено про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності».

    Оскільки з 6 тисяч розмовних мов світу близько половині загрожує зникнення, ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності особи. Організація вважає, що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги.

     День обрано на знак пам’яті подій 1952 року, коли у столиці Бангладеш Дацці розстріляли демонстрацію студентів, які вимагали захистити свою рідну мову бенгалі й визнати її однією з державних. А тогочасна влада Пакистану проголосила урду єдиною державною мовою, рідною вона була лише для 3% населення. Тому це було негативно сприйнято, особливо на сході, де майже виключно розмовляли бенгальською мовою. Після проголошення незалежності Східного Пакистану (Бангладеш) 1971 року, цей день відзначають у країні як день мучеників.

       Зі слів фахівців, будь-яка мова під загрозою зникнення, якщо в суспільстві її перестають вивчати понад 30 % дітей.

За останні 300 років з існуючих 6 тисяч мов у світі 200 зникло.

      Приблизно 2,5 тисячі  мов перебувають під загрозою зникнення. Часто ці мови не передаються наступному поколінню і потрапляють у забуття. Багато мов, котрими розмовляють менше 100 осіб, не задокументовані.

      Українська мова пройшла нелегкий шлях. Однак, попри всі перешкоди, для багатьох мільйонів людей вона була і є рідною, є мовою їх дідів, батьків і буде також мовою їх дітей. Ми щиро віримо, що краса і сила української мови пригорне до себе серця мільйонів інших людей.

      Саме ми, заради прийдешніх поколінь, повинні зберігати й шанувати мову, як це робили наші славні предки.

      Любімо свою рідну мову, оскільки з нею наше майбутнє і майбутнє України!

 

Кафедра української та російської мов

Бібліотека

 

 

     21 лютого в читальному залі № 4 бібліотеки ХНАУ відбувся літературний вечір «Мова – серце нації». Зі вступним словом до присутніх звернулася завідувач кафедри української та російської мов О.В. Тихоненко.  У виконанні  студенток  І курсу Правденко Анастасії (ФАГ) та Чеснюк Ганни (ФОФ) прозвучала молитва до мови. Вірші про мову, її красу і милозвучність декламували студенти факультетів: агрохімії та ґрунтознавства –Лисенко Євген, Любар Марк, Шилова Дар’я, Чернова Анастасія, Бабушкіна Аліна, лісового господарства – Івченко Наталія, Каща Оксана, Петрова Ксенія, Величко Дмитро, Григоренко Дмитро, обліку і фінансів – Дзірквадзе Крістіна. На заході презентувалися вислови про мову відомих філософів, письменників, педагогів.

     Захоплюючим був виступ завідувача сектора рідкісних та дореволюційних видань О.Д.Кандаурової «Репринти з колекції «Україніка» фундаментальної бібліотеки ХНАУ». Виступ супроводжувався презентацією, підготовленою головним бібліотекарем-методистом І.П. Жидких. Також студенти могли ознайомитися з виставкою книжок «Україно моя, Україно», на якій були представлені експонати з колекції «Україніка».

     Протягом дня в холі бібліотеки демонструвалися відеофільми, присвячені Міжнародному дню рідної мови, звучали пісні про мову.

    

Авторизація