Опубліковано: 11-12-2018, 11:03 / Переглядів: 175 / Новини / Конференції


Науковий семінар «День наукової школи рослинників-екологів», присвячений науковій діяльності академіка Миколи Миколайовича Кулєшова

   П’ятого грудня 2018 р. на кафедрі рослинництва Харківського національного аграрного університету ім. В. В. Докучаєва було проведено науковий семінар «День наукової школи рослинників-екологів», присвячений науковій діяльності академіка Миколи Миколайовича Кулєшова.

   Відкрив семінар ректор університету, професор, член-кореспондент НААН України Олександр Вікторович Ульянченко. Він відзначив важливість цієї події для збереження традицій всесвітньо відомої школи рослинників-екологів.

   Завідувач кафедри рослинництва, професор, доктор сільськогосподарських наук Артур Олександрович Рожков наголосив, що історія розвитку школи рослинників-екологів розпочалася ще з 1891 р., а цим заходом кафедра рослинництва започатковує щорічне проведення «Дня наукової школи рослинників-екологів». Із цієї нагоди було проведено оновлення аудиторії (2-420), яку названо на честь видатного вченого, академіка Миколи Миколайовича Кулєшова, і відкрито стелу наукової школи рослинників-екологів.

   У своїй доповіді «Життєвий і творчий шлях академіка М. М. Кулєшова» професор А. О. Рожков охарактеризував Миколу Миколайовича як всебічно обдаровану людину, талановитого вченого, теоретика й експериментатора, видатного педагога. За весь період наукової діяльності академік М. М. Кулєшов підготував 5 докторів і 70 кандидатів наук. Він є автором 230 наукових робіт, у тому числі оригінального навчального посібника «Агрономическое семеноведение», виданого в 1963 р., який входить до золотого фонду наукового рослинництва.

   За життя вченого наукова школа рослинників-екологів стала широко відомою в нашій країні і за її межами. Його працю «Путь к высоким, устойчивым урожаям кукурузы» вважають зразком класичного пропагування наукових досягнень, які перетворюються в безпосередню виробничу силу.

   «Навчи сина вирощувати кращий хліб, ніж навчив тебе батько», – говорив академік про давній український селянський заповіт. І як професійний науковий заповіт живуть його слова: «Дело долга, чести и совести агронома получать высокие и устойчивые урожаи отличного качества».

   Різнобічна, плідна і довголітня діяльність Миколи Миколайовича Кулєшова створила йому високий авторитет серед науковців і виробничників. Він зробив дійсно великий вклад в екологію польових культур, особливо кукурудзи і пшениці, а також у розробку наукового насіннєзнавства.

   Академік М. М. Кулєшов без перебільшення є одним із корифеїв вітчизняного рослинництва. Він пройшов довгий творчий шлях і своїм самовідданим служінням науці заслужив визнання, любов і повагу.

 З доповіддю «Академік АН УРСР М. М. Кулєшов і сьогодення» виступив професор, член-кореспондент НААН України Михайло Архипович Бобро, який наголосив, що вихованці школи рослинників-екологів зробили вагомий вклад у розвиток наукового рослинництва й аграрної освіти.

   Вихованці нашого університету очолювали кафедри рослинництва, землеробства, кормовиробництва, селекції і насінництва в багатьох ВНЗ, а також стали керівниками різних науково-дослідних установ. За їх безпосередньої участі було розроблено ряд типових програм, згідно з якими проходить підготовка фахівців зі спеціальності «Агрономія», а також типову програму кандидатського іспиту зі спеціальності 06.01.09 – рослинництво. Серед випускників кафедри – заслужені працівники сільського господарства України В. І. Белінський, А. С. Васенін, А. Є. Хвесик і Герої України І. М. Гулий, В. І. Олянич. Наукові здобутки представників школи актуальні і в умовах сьогодення. Значну частину технологій вирощування зернових, бобових і технічних культур було розроблено та впроваджено в сільське господарство.

   Серед вихованців школи рослинників-екологів чимало іноземних громадян, які у своїх країнах стали видатними вченими. Серед них – аспіранти М. М. Кулєшова Май Нань і Сюйфень, тепер члени аграрної академії наук Китаю. В останні роки дев’ять вихованці школи рослинників-екологів, доктори філософії очолюють департаменти в країнах Африки (Нігерія, Того, Конго та ін.). Зокрема, Амін Мохамед Бабанді є директором Департаменту насінництва Нігерії, а Алекс Бачассі і Мішель Батамусі успішно працюють в республіці Того і Бенін.

   Спогадами про академіка М. М. Кулєшова поділилися його учні Шпорт Єгор Володимирович і Ольховський Григорій Філатович, які охарактеризували Миколу Миколайовича як професійного викладача, наполегливого науковця і порядну людину.

    Усіх доповідачів нагородили почесними медалями.

    Також на зібранні було представлено виставку найважливіших наукових праць вітчизняної школи рослинників-екологів.

   Кафедра рослинництва щиро вдячна ректору університету, професору Олександру Вікторовичу Ульянченку, проректору з адміністративно-господарської роботи Дмитру Дмитровичу Ющуку, декану агрономічного факультету Олексію Васильовичу Романову за допомогу в оснащенні аудиторії 2-420. Особливу подяку висловлюємо випускникам кафедри:

Сомову Олександру – випускнику агрономічного факультету 1998 р.;

Васильєву Максиму – випускнику агрономічного факультету 2008 р.;

Охтирченку Олександру – випускнику інституту післядипломної освіти 2014 р., директору ДП ДГ «Пархомівське»;

Васеніну Анатолію – випускнику агрономічного факультету, заслуженому працівнику сільського господарства, директору ФГ Промінь;

Хвесику Андрію – випускнику агрономічного факультету, заслуженому працівнику сільського господарства, директору ЧП «Агропрогрес»;

Коваленко Ірині – випускниці агрономічного факультету 2017 р., регіональному представнику компанії ALFA SEEDS;

Нерсесяну Нерсесу – голові Чистоводівської селищної ради Ізюмського району Харківської області;

Міняйленку Василю – випускнику агрономічного факультету, керівнику СФГ «Міняйленко В. В.».

Доктор с.-г. наук, професор, член-кореспондент НААН України М. А. Бобро; заступник завідувача кафедри рослинництва з наукової роботи, доцент О. В. Гепенко

 

   
    

Авторизація