Опубліковано: 19-02-2021, 13:21 / Переглядів: 146 / Виховна діяльність / Культурно-масова діяльність


ДО ДНЯ ВШАНУВАННЯ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ

  20 лютого в Україні щорічно відзначають День Героїв Небесної Сотні згідно з Указом Президента від 11 лютого 2015 р. “Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні”. Цього дня вшановуємо пам’ять про тих громадян, завдяки яким змінено перебіг історії нашої держави. Більшість із них віддали своє життя під час подій Революції Гідності (листопад 2013 р. – лютий 2014 р.), інші загинули пізніше – у березні та квітні 2014 року, захищаючи ідеали демократії, обстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України.

 

Історична довідка

  У 1991 р. Україна відновила незалежність. Але Російська Федерація не відмовилася від спроб повернути свій вплив на Україну  через розмивання української національної ідентичності, маніпуляції навколо мови, гіперболізацію регіональних розбіжностей, заперечення права українців на відновлення національної пам’яті, фінансування та вербування українських політиків, впровадження своїх агентів в оборонні структури нашої країни. Тож Україна ще тривалий час перебувала в полі тоталітарної системи.

  Помаранчева революція 2004р., яку спричинили масові брутальні фальсифікації під час голосування та підрахунку голосів на президентських виборах, засвідчила зародження та розвиток громадянського суспільства, його готовність обстоювати демократичні свободи і людську гідність, брати на себе відповідальність за власний вибір.

  21 листопада 2013 р. у дев’яту річницю Помаранчевої революції, зібрався Євромайдан. Розпочались події, відомі нині як Революція Гідності. Основною метою було повернення України до європейського шляху розвитку, долучення держави до правового й економічного простору Європейського Союзу шляхом укладення угоди про асоціацію з ЄС, яку Віктор Янукович відмовився підписати.

  30 листопада вночі відбувся кривавий розгін майданівців. Від сутичок постраждали 112 активістів і 45 журналістів. Брутальні дії влади викликали потужний масовий спротив. Наступного дня, 1 грудня, на Народне віче зібралося вже понад мільйон учасників. 8 грудня на Бессарабській площі повалено пам’ятник Леніну.

  Протистояння учасників Революції Гідності та представників режиму Януковича тривало понад три місяці. За цей період середмістя столиці стало осередком масового спротиву громадян, які виступали проти чинної влади та її антидержавницької політики. Майданівці облаштували наметове містечко, пункти обігріву, медичні пункти, сцену, побудували барикади, організували загони самооборони тощо. Територія Євромайдану перетворилася на центр опору силовикам як важелям впливу чинної на той час влади.

  Сумний список Небесної Сотні почав складатися 22 січня 2014 року, коли від вогнепальних поранень під час сутичок у центрі столиці загинули активісти Майдану вірменин Сергій Нігоян та білорус Михайло Жизневський. Того ж дня в лісі під Києвом знайдено тіло львів'янина Юрія Вербицького зі слідами тортур. До 18 лютого вже було дев’ять загиблих. У період із 18 до 20 лютого загинуло й отримало травми та смертельні поранення найбільше протестувальників – 80 осіб: 20 – 18 лютого, 12 – 19 лютого, 48 – 20 лютого. Після 20 лютого – ще 20. Усі вони ввійшли до пантеону борців за незалежність України.

  20 лютого 2014 р. – не просто дата чергової офіційної події в календарі, а своєрідна точка неповернення до пострадянської моделі відносин між владою та суспільством, до старих корупційних схем; маркер протидії багатовекторності, іншими словами проросійській спрямованості в зовнішньополітичному курсі. Адже за все це не просто стояли люди на Майдані, за це заплачено дуже велику ціну. Заради утвердження свободи і демократії Герої Небесної Сотні пожертвували собою, змінивши перебіг історії нашої країни.

  21 лютого 2014 р. на Майдані відбулося прощання з полеглими, названими Небесною Сотнею, під час якого пролунала українська пісня “Плине кача...”, що стала реквіємом майданівцям. За однією з версій, автор вислову “Небесна Сотня” – поетеса Тетяна Домашенко, яка під враженням подій написала вірш “Небесня Сотня воїнів Майдану” (21–22 лютого 2014р.).

  Небесна Сотня є для нас не лише символом жертовності, героїзму та патріотизму, а й прикладом і джерелом натхнення для наших воїнів, які гідно захищають територіальну цілісність України на сході, утверджуючи право людини на вільне життя.

  19 лютого з метою вшанування вічної світлої пам’яті жертв страшних подій лютого 2014 р., патріотичного виховання молоді, глибокого усвідомлення причин та наслідків трагічних сторінок історії України у Фундаментальній бібліотеці ХНАУ ім. В.В. Докучаєва пройшла виховна година на тему «Небесна Сотня – у пам’яті назавжди».

  Такі заходи допомагають кожному студенту усвідомити, наскільки страшними були події того часу, збагатити свої знання про ті буремні дні, про Євромайдан і його причини, про Героїв Небесної Сотні.

 

Світлана Сисоєва,

помічник ректора з соціально-економічного розвитку

 

   
   
   
    

Авторизація
Ми використовуємо файли cookies для оптимізації контенту та швидкодії сайту.
Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookies.
Ок