Опубліковано: 2-10-2015, 15:37 / Переглядів: 365 / Новини / Жизнь замечательных людей


НАЗУСТРІЧ 200-РІЧЧЮ ХНАУ ім. В.В. ДОКУЧАЄВА – ФАКУЛЬТЕТ АГРОНОМІЧНИЙ

(Переклад з листа студента-іноземця першого курсу агрофаку колишнім однокласникам)

 

   «…Любі мої друзі з сонячної Гвінеї! Пишу вам цього листа з далекої України, де мені пощастило навчатися у найстарішому у Європі аграрному університеті. Хлопці, це чудовий універ, і я вчуся на кращому факультеті – агрофаці. Поки що я не знаю, як перекладається ця назва, але звучить впевнено! Мені тут дуже подобається, але знадвору дуже прохолодно: літом на сонці лише +35°С, а взимку з неба летять «білі мухи», від яких стає ще холодніше. Як тут студенти не замерзають? Їм у мороз навіть шапки не потрібні – мабуть, загартовані. Взагалі, люди тут хороші – привітні, до мене всі добре ставляться, особливо дівчата – полюбляють фотографуватися зі мною, оскільки на моєму «темному» фоні вони виглядають ще яскравіше! Викладачі на лекціях дивляться тільки на мене, тому що я єдиний, хто їх уважно слухає, хоч і не розумію ні слова. Українська мова мені дається важко, але декілька слів я вже вивчив добре: «перерва», «обід» їх найчастіше вживають мої однокурсники.

   Мені подобається мій факультет, і я зараз активно цікавлюся його історією. Я був дуже здивований тим, що агрофак «народився» одночасно з університетом у 1816 р. у передмісті Варшави – Маримонті і він також буде відзначати 200-літній ювілей. На кожному факультеті є свій голова – декан. В історії агрофаку було декілька деканів, які в різні роки очолювали цей підрозділ і зробили певний вклад в його становлення і розвиток. Це професори: Л.М. Делоне, (фото: Делоне) В.І. Рижутін, О.М. Можейко, Г.В. Коренєв, В.С. Цибулько; доценти: В.Д. Рождественський, В.Т. Бортовий, Д.І. Фурсов, Є.М. Огурцов, В.В. Леус, О.В. Романов. (фото: декани) З цієї групи видатних особистостей я для себе виділив яскравого організатора, лідера, дійсно вихователя і наставника молоді – доцента Дмитра Івановича Фурсова. Я був вражений, що він очолював факультет протягом 30-ти років (1973-2003 рр.). 


   Це неперевершений рекорд ! Д.І. Фурсов також закінчив агрофак і, згідно з державним розподілом того часу, працював за фахом – головним агрономом на кінному заводі в Запорізькій області. Набувши цінного досвіду він повернувся до Харківського сільськогосподарського інституту, де вступив до аспірантури і у 1969 р. захистив кандидатську дисертацію. У той час Дмитро Іванович проявив себе як талановитий організатор з лідерськими здібностями, що стало у нагоді, коли йому запропонували стати деканом агрономічного факультету. За період роботи декана Д.І. Фурсова змінилися три ректори: Г.Ф. Наумов, М.І. Лактіонов, М.Д. Євтушенко. У ті роки агрофак поділяв перше місце в загальному рейтингу з економічним факультетом. Студенти агрофаку були найкращими у навчанні, наукових олімпіадах, спортивних змаганнях, художній самодіяльності. Акредитація факультету завжди була на оцінку «добре», що було найвищою оцінкою складного державного випробування на гідність навчального підрозділу інституту. 

   Крім Д.І. Фурсова були й інші декани-довгожителі. Так, хотілося б розповісти про попередника Д.І. Фурсова – В.С. Цибулька (1927-2003 рр.), який був деканом агрофаку 14 років (1959-1973 рр.). Випускник агрономічного факультету, відомий учений рослинник-фізіолог, доктор біологічних наук, професор – Володимир Сергійович Цибулько склав гідну славу факультету і залишився в історії, як дійсно «батько» студентської спільноти.

   Він добре розумів проблеми студентів і завжди чуйно відносився до кожного. Студенти завжди зверталися до Володимира Сергійовича і він ніколи не відмовляв у допомозі. Під час роботи деканом агрофаку у В.С. Цибулька розкрилися здібності вдумливого педагога і наставника. Йому був притаманний державний підхід до будь-якої справи. У вирішенні проблем факультету Володимир Сергійович завжди займав активну позицію. Особистим прикладом у науковій, викладацькій і громадській роботі він виховував у студентів працелюбність, цілеспрямованість у науковому пошуку і навчанні.

  У 1970 р. за підсумками конкурсу на звання кращого факультету агрономічний факультет, очолюваний В.С. Цибульком, став абсолютним переможцем у всіх номінаціях, обійшовши головного конкурента – економфак. Це була важлива перемога декана В.С. Цибулька! Незважаючи на стовідсоткову зайнятість на посаді декана, Володимир Сергійович залишався науковцем і продовжував дослідження, результати яких були оформлені  у докторську дисертацію «Трофические закономерности индивидуального развития растений», яку було успішно захищено у 1973 р. За роки наукової діяльності В.С. Цибулько опубліковано понад 260 наукових праць, одержано сім свідоцтв і патентів на винаходи, підготовлено 19 кандидатів наук. Серед його учнів науковці та державні діячі: Іжик М.К., доктор с.-г. наук, професор; Проскурнін М.В., кандидат с.-г. наук, професор; Фурсова Г.К., доктор с.-г. наук, професор; Слаута В.А., віце-прем’єр-міністр України з питань АПК, радник Президента України, кандидат економічних наук. 

   У тяжкі воєнні та повоєнні часи факультет очолював Можейко Олексій Михайлович (1902-1986 рр.) – відомий учений-ґрунтознавець, доктор сільськогосподарських наук, професор. 

   Він також закінчив Харківський сільськогосподарський інститут (1927 р.). Брав участь у громадянській війні (1919-1921 рр.). Розробив класифікацію іригаційних якостей поливних вод (зараз ця класифікація широко використовується у виробництві). Він першим запропонував для поліпшення фізичних і фізико-хімічних властивостей солонцевих ґрунтів застосовувати гіпс, хлористий кальцій та плантажну оранку. Під його керівництвом було підготовлено сотні дипломних робіт, захищено три докторські і 25 кандидатські дисертації. Опубліковано понад 125 наукових праць, зокрема декілька брошур і навчальний посібник із зрошуваного землеробства. На посаді декана Олексій Михайлович пропрацював 12 років. Він був добрим порадником своїм студентам, надавав їм моральну підтримку, залишаючись для них мудрим вчителем.

   Дійсно, як кажуть в Україні, історію вершать люди! В історії агрофаку багато видатних особистостей, які склали йому гідну славу. Випускник факультету Д.С. Полянський – видатний державний діяч, працював заступником голови Ради Міністрів СРСР, міністром сільського господарства. Випускник агрофаку М.С. Сядристий став всесвітньо відомим майстром мікромініатюр. Його персональні виставки відбулися у 65-ти країнах світу. За час існування факультету на його стаціонарному і заочному відділеннях підготовлено 19340 учених-агрономів, 370 кандидатів та докторів наук, 560 магістрів для 70 зарубіжних країн: найбільше для Польщі – 49; Ефіопії – 41; Конго – 32; Угорщини – 29; Нігерії – 21; Болівії – 21; Нікарагуа – 18; Мадагаскару – 18, а також одного для Гвінейської республіки – це я! Сподіваюсь, що вдало закінчу навчання і потраплю в славну історію агрофаку. Друзі, приїжджайте в Україну і вступайте до університету на агрономічний факультет. Агрофак – кращий!» 


    

Авторизація