Аркас Микола Миколайович

«Щирий син рідної України»:

 

до 160-річчя від дня народження М.М. Аркаса (1853-1909)

 

         На початку 2013 р. виповнилося 105 років із часу виходу у світ науково-популярної праці «Історія України-Русі» і 160 років від дня народження автора книги - Миколи Аркаса.

       Відомий український культурно-освітній діяч, письменник, композитор, історик Микола Миколайович Аркас народився у сім'ї адмірала Чорноморського флоту Миколи Андрійовича Аркаса. Миколаївський рід Аркасів належав до знатних, але не через шляхетне походження, а завдяки славним діянням на користь Вітчизни.

       У сім'ї Аркасів панували любов до українського народу, його історії та культури, мальовничої природи України.

       Початкову освіту Микола Миколайович здобув в одеській приватній гімназії. Тут він виявив неабиякі здібності в літературі, історії та музиці. Хлопець продовжував навчання в Петербурзькому училищі правознавства, а згодом став студентом природознавчого відділення фізико-математичного факультету Новоросійського університету в Одесі. Участь у нелегальному гуртку Андрія Желябова, постійне спілкування з професорами І. Мечниковим, І. Сєченовим, О. Ковалевським утвердили загальнодемократичні погляди у світогляді Миколи Аркаса.

          У 1875 р. Аркас поступає да державну службу до канцелярії військово-морського відомства у Миколаєві. Далі він був ад'ютантом командира Чорноморського флоту, обіймав престижні посади в губернському управлінні, призначався почесним мировим суддею, одержав чин дійсного статського радника. Аркас став засновником і головою товариства "Просвіта» у Миколаєві, на власні кошти відкрив народну школу з українською мовою навчання, яка з наказу влади була відразу заборонена.


      Демократичні та патріотичні ідеали Миколи Аркаса знайшли втілення у двох напрямах творчої роботи, не пов'язаних з його професією, - історією та музикою.

        Найвизначнішим твором М. Аркаса, який приніс йому визнання, стала опера «Катерина» за поемою Т.Г. Шевченка (1890). «Катерину» деякі спеціалісти вважають українською оперною класикою. Шлях Аркасової поеми, як друкованого видання, виявився нелегким. 5 років рукопис опери пролежав у цензурних відомствах Москви та Києва і лише 1897 р. вийшов у світ у Миколаєві коштом автора. Прем'єра опери «Катерина» відбулася 12 лютого 1899 р. у Москві. Відгуки на виставу були лише позитивні. Так розпочалася тріумфальна хода Аркасової «Катерини» по країні. За 5 років вона сягнула межі України і Росії. До цього часу постанови опери постійно відновлюються. Можна лише гірко пошкодувати, що опера «Катерина» була першим і останнім великим музичним твором самобутнього митця. Та задумам не судилося здійснитися: хвороба відібрала у нього можливість працювати з улюбленим інструментом.

        Та на той час у хворого, але як завжди непосидючого М. Аркаса визріла нова ідея — написати книгу нарисів з історії України, щоб її залюбки читав навіть малопідготований підліток. Спочатку він орієнтувався на потреби свого улюбленого онука Миколи. Та коли почав добирати матеріали, то подумалось: а чому тільки для онука? Чому лише рукопис у 2-3 примірниках?

       Автор не претендував на якесь нове слово в історії України, на свої власні дослідницькі відкриття. Йому захотілося написати про вже давно відоме, але написати так, щоб читав цю книгу і селянин, і міщанин, і грамотний, і не дуже. Тобто зробити простий, якомога популярніший ілюстрований виклад української історії за персоналіями її творців.

       Якомога точніше основний задум нової книги з історії українського народу  безперечно передають слова автора у передмові до видання:

      Зараз, у вік мобільного зв'язку, Інтернету важко уявити, як можна було здійснити такий задум жителеві невеликого на той час провінційного міста Миколаєва вдалині від столичних бібліотек і книгарень, архівів і наукових установ.

       Не минуло й року, як Микола Миколайович встиг налагодити найтісніші звязки з бібліотеками й книгарнями Києва, Санкт-Петербурга, Одеси, Львова. Зав'язалося знайомство з багатьма компетентними людьми, ентузіастами відродження української історії, які радо підтримали творчі задуми Аркаса і допомагали йому.

        Книга «Історія України-Русі» вийшла в світ 1908 р. у Санкт-Петербурзі в друкарні Товариства «Общественная Польза» на власні кошти автора. Нечуваний раніше для такого роду видань 7-тисячний тираж розійшовся впродовж кількох місяців.

  

Аркас М.М. Історія України-Русі / М.М. Аркас ; [ред. В. Доманицького ; мал.  М. Ткаченка]. - [СПб. : тип. Т-ва «Общественная Польза»], 1908. - XVI, 384 с., 210 мал., портр., 9 карт.

       Сподівання автора, що книга «... надто корисна буде для нашого люду», - виправдовувалися. Її видання відповідало громадським, суспільно-політичним і культурним потребам українського народу, що й забезпечило їй велику популярність серед читачів.

      У цілому праця отримала схвальні відгуки, бо виконала своє основне завдання — задовольнити потребу українського читача у власній історії.

Ось деякі оцінки сучасників:

  •  Біднов В., історик : «Ні одна українська книжка, крім «Кобзаря», не мала такого успіху, який випав на долю труда М. Аркаса; його купували, читали; читали з захопленням і щиро дякували авторові за його книгу, надсилаючи до нього листи. Видно було, що М. Аркас зрозумів ту велику потребу в популярній Історії України, котра почувалася в широких колах нашого громадянства...».
  • Чикаленко Є., визначний  громадський діяч, меценат української культури: «Я без перебільшення скажу, що Ваша книжка після «Кобзаря» єсть найкорисніша. Вона розходиться добре, читається з великим інтересом і будить любов до свого краю, його минулого і пробуджує надії на будуще».
  • Дорошенко Д., історик: «... написана вона чудовою мовою народного складу, ясною, зрозумілою кожному українцеві». Рецензент підкреслював високу поліграфічну якість видання, яка давала підстави вважати «Історію України-Русі» розкішною книжкою, якої не мали на той час не лише українці, а і їх сусіди (росіяни). «Благородна патріотична, народолюбна ідея наскрізь проходить через працю д. Аркаса, і його історія прекрасно показує, - хто ми, «чиї сини, яких батьків, ким, за що закуті». Видання цієї книги — велика заслуга д. Аркаса перед рідним краєм».

      Серед відгуків та рецензій багатьох провідних істориків, звичайно, було багато зауважень до трактування автором подій історії, ілюстративного матеріалу тощо. Михайло Грушевський узагалі не побачив у ній нічого позитивного, а тому й охарактеризував нову книжку «нещасливим і з наукового, і з національного, і просто з просвітно-педагогічного погляду вибором», «джерелом безконечних баламутств». Розгромна критика М.С. Грушевського викликала обурення серед багатьох українців.

       Молодий історик того часу Б. Барвінський звертав увагу на популярний зміст праці, а тому й лояльно ставився до її вад, вважаючи, що «оцінювати її годиться не з наукового становища».

        Отже, незважаючи на помилки та огріхи, найбільшою заслугою праці М. Аркаса стало те, що вона була першою на поч. XX ст. популярною книжкою з української історії, яка за короткий час знайшла свого прихильного читача та отримала значний резонанс серед українства, відіграла поважну і незаперечну роль у національно-культурному житті українців.

      Сьогодні книга Миколи Аркаса «Історія України-Русі» перестала бути раритетом, переживши у незалежній Україні на поч. 1990-х рр. кілька репринтних перевидань. Декілька примірників (К., 1993) «перлини» з національної скарбниці українського народу зберігаються у ФБ ХНАУ в читальному залі №4.

Запрошуємо всіх бажаючих ознайомитися з цікавою корисною книгою.

 

Використана література:

  1. Аркас М.М. Історія України-Русі / М.М. Аркас ; переднє слово передмова П.М. Гвоздецького. - [3-тє факс. вид.]. - [К. : Вища шк., 1993]. - [414] с. : іл.
  2. Старовойтенко І.М. «Історія України-Русі» М. Аркаса у світлі відгуків та рецензій початку XX ст. / І.М. Старовойтенко // Український історичний журнал. - 2009. - № 1. - С. 102-116.
  3. «Я бачу все життя нове, нове, щасливе, вільне, братське...» : до 160- річчя від дня народження М.М. Аркаса // Календар знаменних і пам'ятних дат. - 2013. - № 1. - С. 46-53.

 

 

 

 

 

 

 

 Оновлено: 12-02-2013, 15:15 / Переглядів: 5 916
 

Авторизація
Ми використовуємо файли cookies для оптимізації контенту та швидкодії сайту.
Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookies.
Ок