Болотських Олександр Степанович

Болотських Олександр Степанович - доктор сільськогосподарських наук, професор, академік Академії наук вищої освіти України, академік Загальноросійської академії нетрадиційних і рідкісних рослин, завідувач кафедри плодоовочівництва і зберігання.

Народився 15 березня 1935 р. в с. Городище Шаталівського (тепер Старооскільського) району Бєлгородської області в сім’ї селянина.

У 1959 р. закінчив Мічурінський плодоовочевий інститут (Росія) за спеціальністю „Плодоовочівництво”.

Болотських О.С. розпочав трудову діяльність у 1959 р. агрономом цибулесіючого колгоспу Борисівського району Бєлгородської області.

З 1961 р. працював директором плодорозсадницького радгоспу Старооскольського району Белгородської області.

Після закінчення аспірантури в Інституті овочівництва і баштанництва УААН (м. Харків) з 1967 по 1974  рр. – старший науковий співробітник. В 1967 р. успішно захистив кандидатську дисертацію за спеціальністю „Овочівництво” на тему: „Поливний режим огірка у лісостепу України”. З березня 1973 р. по лютий 1974 р. за направленням Міністерства сільського господарства колишнього Радянського Союзу проходив наукове стажування в Угорщині за темою: „Механізовані технології виробництва овочів”. З 1974 по 1981 рр. – директор Сквирської селекційно-дослідної станції овочівництва Київської області, а з 1981 по 1988 рр. – завідувач відділу технології виробництва овочів Інституту овочівництва і баштанництва УААН. В 1987 р. успішно захистив докторську дисертацію зі спеціальності „Овочівництво” на тему: „Технологія промислового виробництва огірків у відкритому ґрунті України”. З 1988 р. і по теперішній час – завідувач кафедри плодоовочівництва і зберігання. В серпні-вересні 1984 р. був у службовому відрядженні у Польщі, а в червні-липні 1989 р. – в Угорщині.

Болотських О.С. тривалий час працював у сільському господарстві, займав керівні посади, брав участь у вирішенні важливих науково-технічних проблем щодо розробки й освоєння сучасних енергозберігаючих і екологічно адаптивних технологій вирощування овочевих рослин. Його оригінальні роботи з теорії і практики інтенсивних технологій виробництва широко відомі в науці і галузі овочівництва. Автор методики біоенергетичної оцінки технологій виробництва овочів, теоретично обґрунтував новий науковий напрям в овочівництві, що дозволяє комплексно розробляти і освоювати екологічно безпечні і енергозберігаючі технології виробництва овочів. Загальновизнаним внеском (вперше в СНД) є розробка операційних технологій виробництва овочів. Сформував свою наукову школу з технології виробництва овочів, підготував 3 доктори, 6 кандидатів сільськогосподарських наук, 1 доктора філософії, 6 магістрів, 63 спеціалісти – вчених агрономів.

За результатами наукових досліджень, теоретичних і практичних узагальнень Болотських О.С. опубліковано понад 560 науково-методичних і науково-виробничих робіт, у тому числі монографій, підручників, навчальних посібників та інших видань – 45, що мають велику популярність серед учених, виробничників, викладачів, студентів і масових читачів. Загальний бібліографічний список робіт (з обліком видань у пресі) становить 1555 найменувань з обсягом понад 1250 друк арк. Має чотири авторські свідоцтва на винаходи, співавтор нових сортів овочевих рослин і держстандартів на технологічні процеси в овочівництві, науковий консультант науково-популярного фільму „Интенсивная технология выращивания огурца” (Киевнаучфильм, 1990). У журналах і газетах учений вів постійні рубрики: „Советы ученого”, „Из опыта ученого”, „Советы овощеводам”, „Приусадебное и фермерское овощеводство”, „Советы професора Болотских”, „Енциклопедія овочівника” та ін.

Найбільш відомими широкому колу вчених і виробничників є опубліковані О.С. Болотських такі підручники, навчальні посібники: „Операційні технології виробництва овочів” (Київ, 1988), “Технологические процессы выращивания овощных растений» (Харьков, 1990), “Біологічні основи овочівництва” (Харків, 1997), „Настольная книга овощевода” (Харьков, 1998, 1999, 2005), “Овочівництво: екологічно адаптовані технології вирощування” (Харків, 1999), „Методика біоенергетичної оцінки технологій в овочівництві” (Харків, 2000) і монографії: „Виробництво овочів в умовах зрошення” (Київ, 1972 і 1977), „Выращивание огурца” (Москва, 1975), „Промышленное производство огурцов” (Москва, 1983), „Справочник плодоовощевода” (Харьков, 1985), „Огірок” (Київ, 1987), „Азбука огородника” (Киев, 1993), „Всё об огороде: Практические советы овощеводам” (Киев, 2000), „Овощи Украины” (Харьков, 2001), „Картофель” (Харьков, 2002), „Капуста” (Харьков, 2002), „Огурцы” (Харьков, 2002), „Лук. Чеснок” (Харьков, 2002), „Томаты” (Харьков, 2003), „Энциклопедия овощевода”(Харьков, 2005), Морковь (Харьков, 2008).

Наукове і практичне значення опублікованих робіт академіка О.С. Болотських визначається їх глибоким теоретичним обґрунтуванням, розробкою сучасної комплексної технології виробництва овочів, включеним в численні (більше 57) рекомендації міністерств для виробництва, освоєнням і вдосконаленням термінології в навчальному і науковому процесі ВНЗ. У теперішній час він працює над розробкою стратегії розвитку овочівництва ХХI ст., пов’язаною зі стабілізацією виробництва, і на її основі запровадження нових енергозберігаючих і екологічно безпечних технологій виробництва овочів.

За розробку інтенсивних технологій виробництва овочів і підготовку агрономічних кадрів для агропромислового комплексу України нагороджений: Почесною грамотою Президії Верховної Ради УРСР (1979), Дипломом першого ступеня ВДНГ УРСР (1979), Знаком МСГ СРСР „Отличник сельского хозяйства” (1979), Почесною грамотою Міністерства агропромислового комплексу України (1998 р.), Почесною грамотою Харківської обласної державної адміністрації і Харківської обласної ради (2001 р.). Він є переможцем другого обласного конкурсу „Вища школа Харківщини – кращі імена” і нагороджений головним призом за перше місце у номінації „Науковець” (2000 р.) та лауреатом нагороди Ярослава Мудрого АН ВО України (2003 р.); дипломом Президії АН ВО України переможця конкурсу у номінації „Краща монографія” (2005  р.), дипломом Харківської обласної державної адміністрації про призначення іменної стипендії ім. О.Н. Соколовського (з аграрних наук) у 2006 р. У 1998 р. О.С. Болотських стає „Людиною року” (США), а з 1999 р. – членом Національної спілки журналістів України.

Академік О.С. Болотських є активним громадським діячем. Обирався народним депутатом сільської (1963-1964 рр.) і міської рад (1978-1981 рр.), є членом 3-х спеціалізованих учених рад України і Російської Федерації, експертом ВАК України, почесним членом ученої ради Американського біографічного інституту (з 1999 р.). Олександр Степанович Больтських послідовно і цілеспрямовано поєднує педагогічну, науково-організаторську і науково-дослідницьку роботу, спрямовану на вирішення головних завдань, що стоять перед вищою школою, аграрною наукою і практикою.Оновлено: 3-04-2012, 10:05 / Переглядів: 1 275
 

Авторизація