Адреса
|
Україна, Харківська обл., Харківський р-н,
п/в "Докучаєвське-2" навчальне містечко ХНАУ
корпус 3, поверх 1
|
Завідувач
кафедри
|
Бутенко Тетяна Андріївна
кандидат економічних наук, доцент
корпус 3, поверх 1, кімната 112
тел.: (057) 709-03-01
|
Лаборантська
|
корпус 3, поверх 1, кімната 118
тел.: (057) 709-03-01
E-mail:
ekon_kiber@knau.kharkov.ua
|
Кафедра інформаційних технологій, консалтингу і туризму є головним структурним підрозділом, що забезпечує супровід навчального процесу шляхом підтримки апаратного та програмного забезпечення інформаційних ресурсів університету.
Кафедра має три тематичні навчальні аудиторії та чотири комп`ютерних класи, які підключені до мережі Internet, що дозволяє викладачам, спеціалістам, аспірантам та здобувачам вищої освіти підвищувати свій інформаційний рівень.
Кафедра бере участь у підготовці бакалаврів і магістрів за всіма спеціальностями, викладаючи дисципліни за такими напрямами:
- інформатика;
- інформаційні системи і технології;
- моделювання економічних та технологічних процесів;
- аграрний консалтинг
Історія кафедри
8 лютого 1966 р. за наказом Головного управління вищої та середньої сільськогосподарської освіти Міністерства сільського господарства СРСР у Харківському державному сільськогосподарському інституті ім. В. В. Докучаєва було створено кафедру економіко-математичних методів та обчислювальної техніки – одну з перших в Україні кафедр за таким напрямом. Організація кафедри пов’язана з посиленням інтересу до кібернетики, яка в СРСР до 1960-х рр. вважалася «псевдонаукою» і не мала належного розвитку.
Першим завідувачем кафедри був випускник Харківського інституту радянської торгівлі, ветеран Великої Вітчизняної війни, канд. екон. наук, професор В. Є. Антипенський (1966-1977 рр.), який доклав багато зусиль до формування колективу кафедри і становлення таких дисциплін інформаційних технологій, консалтингу і туризму як теорія електронно-обчислювальних машин, програмування, моделювання економічних процесів. Створюються перші підручники та методичні матеріали, розпочинається підготовка науково-педагогічних кадрів в аспірантурі.
У 1980-х рр. здійснюється пошук нових напрямів розвитку кібернетики і використання її наукового апарату для моделювання економічних процесів у сільському господарстві. За сприяння завідувача, канд. екон. наук, доцента Л. М. Анічина (1977-1987 рр.) кафедра проявила себе на всесоюзному рівні, співпрацюючи з провідними науково-дослідними інститутами Академії наук СРСР та України, виконуючи дослідження на замовлення Головкосмосу СРСР. Кафедру було оснащено обчислювальною технікою, забезпечено науковими та інженерними кадрами.
За підтримки завідувача, канд. екон. наук, доцента В. Т. Александрова (1987-1993 рр.) до наукових завдань викладачів кафедри увійшли теорія і практика програмного забезпечення ЕОМ різних типів, автоматизоване проектування баз даних, проектування АСУ. З налагодженням промислового виробництва потужних ЕОМ виникла необхідність упровадження обчислювальної техніки у навчальний і науково-методичний процес в інституті та безпосередньо на виробництві. З цією метою у 1980-х рр. групою науковців на чолі з В.Т. Александровим розроблено програмне забезпечення автоматизованих робочих місць фахівців. Основні теоретичні та методологічні напрацювання, сформульовані колективом кафедри в той час, зберігають своє значення і дотепер.
Соціально-політичні та економічні зміни 1990-х рр. обумовили реформування аграрного сектора економіки країни. Відбувається перехід до сучасних комп’ютерних технологій і у 1989 р. кафедра отримує назву – кафедра інформатики, а з 1995 р. мала назву – кафедра економічної кібернетики. У руслі цих тенденцій завідувач кафедри, випускник ХНАУ ім. В. В. Докучаєва, канд. екон. наук, професор О. В. Ульянченко (1993-2005 рр.) орієнтував викладачів на вдосконалення систем управління агроресурсами в ринкових умовах господарювання. Науковці кафедри брали участь у розробці першої в Україні програми розвитку сільського господарства Харківщини до 2010 р. Значну увагу було приділено вдосконаленню матеріально-технічного оснащення кафедри.
Наступні завідувачі продовжили розвиток надбань кафедри у напрямі впровадження сучасних комп’ютерних технологій у навчальну, наукову роботу кафедри й університету і розробки відповідного організаційно-методичного забезпечення. Виконуючий обов’язки завідувача кафедри канд. екон. наук, доцент П. А. Щербаков (2005-2007 рр.) сприяв упровадженню в університеті системи автоматизованого бухгалтерського обліку «1С: Предприятие». Завідувач канд. техн. наук, доцент В. О. Бабенко (2007-2010 рр.) координувала роботу зі створення сайту університету та інформаційно-дорадницького веб-сервісу для агровиробників Харківської області. У навчальному процесі використовуються електронні підручники та методичні посібники, система дистанційного навчання «Moodle».
У 2011-2013 рр. кафедру очолювала канд. техн. наук, доцент В. М. Дьоміна, яка започаткувала проведення міжнародних Інтернет-конференцій, перша з яких була присвячена формуванню конкурентоспроможного виробничого потенціалу сільського господарства в умовах глобалізації розвитку. Поширюється розробка навчально-методичних комплексів у веб-середовищі, зокрема, для дистанційної освіти.
Сьогодення
Нині кафедра інформаційних технологій, консалтингу і туризму, яку очолює канд. екон. наук, доцент Т.А. Бутенко, є провідним науковим і навчально-методичним підрозділом ХНАУ ім. В.В. Докучаєва з питань науково-методичного забезпечення управлінської, інформаційно-аналітичної та економіко-математичної діяльності в агропромисловій галузі. Колектив викладачів кафедри здійснює наукову роботу за темою «Інформаційне забезпечення конкурентоспроможного розвитку підприємств агропродовольчого комплексу».
Науково-дослідний напрям роботи кафедри
«Інформаційне забезпечення конкурентоспроможного розвитку підприємств агропродовольчого комплексу» - номер державної реєстрації 0116U008029.
Тематика науково-дослідної роботи викладачів кафедри:
- доцент Т.А. Бутенко – «Інформаційно-консультативне забезпечення ефективної діяльності агропідприємств»; «Управління інвестиційно-інноваційною діяльністю агропідприємств»;
- доцент В. М. Дьоміна – «Моделювання систем стратегічного управління на рівні регіону»;
- доцент Н.М. Проценко – «Інноваційний розвиток сільськогосподарських підприємств», «Вдосконалення системи інформаційного забезпечення агропромислового виробництва і сільського населення», «Економіко-математичне моделювання в дослідженні шляхів підвищення конкурентоспроможності аграрних підприємств»;
- доцент Ю.В. Синявіна – «Вдосконалення системи інформаційного забезпечення управління виробництвом продукції тваринництва у сільськогосподарських підприємствах»; «Моделювання організаційно-виробничих рішень у птахівництві»; «Оптимізація виробничої структури птахопідприємства»;
- доцент Ю.О. Сотников – «Використання інформаційних технологій при дослідженні складних біологічних систем», «Математичне моделювання процесів ґрунтоутворення»;
- старший викладач В.М. Сирий – «Комп'ютерне моделювання в технологіях переробки та збереження сільськогосподарської продукції».
Результати наукових досліджень співробітників кафедри були підтверджені авторськими свідоцтвами:
- «Спосіб визначення ефективності стимуляції розвитку ооцит-кумулюсних комплексів» (доцент Погорелов О.С., доцент Сотников Ю.О.) – патент України на корисну модель № 38223;
- «Спосіб визначення хлорофілу у листках озимої пшениці» (доцент Погорелов О.С., доцент Сотников Ю.О.) – патент України на корисну модель № 45171;
За результатами наукової діяльності у 2014 році було опубліковано монографію «Підвищення економічної ефективності використання технічного потенціалу сільськогосподарських підприємств в рослинництві» (Олійника О.В., Проценко Н.М.).
Навчально-методична робота
Колектив кафедри першочергову увагу приділяє науково-методичному забезпеченню навчального процесу. За останні роки науково-педагогічними працівниками кафедри підготовлено вісім підручників і навчальних посібників, шість з яких видано з грифом Міністерства аграрної політики України, зокрема „Методи оптимізації в економіці”, „Сучасні моделі дослідження операцій в економіці”, „Математичне програмування”, „Інформаційні системи та технології в аграрному менеджменті”, „Інформатика та комп’ютерна техніка”, „Комп’ютерна техніка та програмування”, “Інформатика та обчислювальна техніка”.
Міністерством освіти та науки України підручник професора Ульянченка О.В. „Дослідження операцій в економіці”, який не має аналогів в Україні, рекомендований для студентів усіх вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації, які готують фахівців економічного профілю.
Для кожної навчальної дисципліни підготовлено навчально-методичні матеріали для набуття знань здобувачами вищої освіти очної та заочної форм навчання, а також для слухачів Інституту післядипломної освіти.
Основне методичне забезпечення:
1.Бутенко Т.А. Основи аграрного консалтингу: конспект лекцій /Т.А. Бутенко / Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х., 2012. – 104 с.
2.Синявіна Ю.В. Математичне програмування: навч.-метод. посібник / Ю.В. Синявіна, М.Т. Лебідь / Харк. держ. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х., 2007. – 72 с.
3.Проценко Н.М. Інформатика та обчислювальна техніка: навч. посібник / Н.М. Проценко, С.І. Шулудько, О.І. Нестеренко / Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х., 2005. – 322 с.
4.Ульянченко О.В. Дослідження операцій в економіці: електронний пiдручник / О.В.Ульянченко, В.О.Бабенко. - Х.: ХНАУ, 2009. – 586 с.
5.Навчальна система Moodle: метод. рек. для викладачів / [уклад. В.М. Дьоміна, Н. М. Проценко]. – Х.: ХНАУ, 2013. – 35 с.
6.Оптимізаційні методи та моделі. Лінійне програмування: конспект лекцій / В. М. Дьоміна / Харк. нац. аграр. ун-т ім. В. В. Докучаєва. – Х.: ХНАУ, 2015. – 75 с.
7.Оптимізаційні методи та моделі. Моделювання систем масового обслуговування: конспект лекцій / В. М. Дьоміна / Харк. нац. аграр. ун-т. ім. В. В. Докучаєва. – Х.: ХНАУ, 2015. – 42 с.
8.Моделирование систем массового обслуживания: конспект лекций / В. М. Демина / Харьк. нац. аграр. ун-т. им. В. В. Докучаева. – Х.: ХНАУ, 2015. – 44 с.
9.Оптимизационные методы и модели. Линейное программирование: конспект лекций / В. М. Демина / Харьк. нац. аграр. ун-т им. В. В. Докучае-ва. – Х.: ХНАУ, 2015. – 76 с.
10. Демина В.М. Основы информатики: метод. указания к практическим занятиям для иностранных студентов подготовительного отделения / В.М. Демина, Т.А. Бутенко, Ю.В. Синявина / Харківський нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х., 2012. - 44 с.
11. Бутенко Т.А. Текстовий редактор OpenOffice.org Writer: метод. вказівки для студентів напрямів підготовки 6.030504 «Економіка підприємства», 6.080101 «Геодезія, картографія та землеустрій» / Т.А. Бутенко, Н.М. Проценко, Ю.В. Синявіна / Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х., 2012. – 25 с.
12. Синявіна Ю.В. Інформатика: Табличний редактор OpenOffice.org Calc: лабораторний практикум для студентів факультету інженерів землевпорядкування напряму підготовки 6.080101 «Геодезія, картографія та землеустрій» / Ю.В. Синявіна, Н.М. Проценко, Т.А. Бутенко / Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х., 2012. – 25 с.
13. Моделювання оптимальних раціонів годування худоби : метод. вказівки для студ. IV курсу фак. менеджм. і екон. / [уклад. В. М. Дьоміна] / Харк. нац. аграр. ун-т ім. В. В. Докучаєва. – Х., 2012. – 47 с.
14. Бутенко Т.А. Інформатика: Підготовка ділових документів: завдання для самос-тійної роботи і навчальної практики для студентів напрямів підготовки 6.030601 «Менеджмент», 6.030504 «Економіка підприємства», 6.030509 «Облік і аудит», 6.030508 «Фінанси і кредит» і слухачів інституту
післядипломної освіти / Т.А. Бутенко, В.М. Сирий / Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х., 2013. - 37 с.
15. Бутенко Т.А. Інформаційні системи та технології: Текстовий редактор MS Word: метод. вказівки та завдання для самостійної роботи для студентів денної та заочної форми навчання напряму підготовки 6. 030601 «Менеджмент», 6.030504 «Економіка підприємства» / Т.А. Бутенко, В.М. Сирий / Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х., 2014. - 38с.
16. Бутенко Т.А. Інформаційні системи і технології в управлінні організацією: Технологія створення реляційних баз даних: метод. вказівки та завдання для самостійної роботи для студентів ОКР «спеціаліст» і «магістр» денної та заочної форми навчання галузі знань 0306 «Менеджмент і адміністрування» / Т.А. Бутенко, В.М. Сирий / Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х., 2014. - 27с.
17. Бутенко Т.А. Інформаційні системи та технології: завдання для діагностики знань для студентів денної і заочної форми навчання напрямів підготовки 6.030601 «Менеджмент», 6.030504 «Економіка підприємства» / Т.А. Бутенко / Харківський нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х., 2014. - 30с.
18. Бутенко Т.А. Інформаційні системи і технології в управлінні організацією: завдання для діагностики знань для студентів денної і заочної форми навчання ОКР «спеціаліст» і «магістр» денної та заочної форми навчання галузі знань 0306 «Менеджмент і адміністрування» / Т.А. Бутенко / Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х., 2014. - 33с.
19. Лабораторний практикум з дисциплін «Інформатика і обчислювальна техніка» для студентів денної та заочної форм навчання за галуззю знань 0901 «Сільське господарство і лісництво» / Н.М. Проценко / Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х., 2014. – 40 с.
20. Збірник завдань для оцінювання знань з дисциплін «Інформатика і обчислювальна техніка для студентів денної та заочної форм навчання за галуззю знань 0901 «Сільське господарство і лісництво / Н.М. Проценко / Харківський нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х., 2014. – 30 с.
21. Збірник завдань для навчальної практики з дисциплін «Інформатика і обчислювальна техніка для студентів денної та заочної форм навчання за галуззю знань 0901 «Сільське господарство і лісництво» / Н.М. Проценко / Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х., 2015. – 16 с.
22. Збірник завдань для оцінювання знань з дисципліни «Інформатика» для студентів денної та заочної форм навчання за напрямом підготовки 6.030504 «Економіка підприємства» / Н.М. Проценко / Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х., 2015. – 30 с.
23. Моделювання експериментальних досліджень в агрономії. Ч. І Підготовка даних: лабораторний практикум / Ю.О. Сотников / Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х., ХНАУ, 2015. – 40 с.