Літвінов Борис Митрофанович

Літвінов Борис Митрофанович (1921-2011рр)

    Відомий вчений і педагог, доктор біологічних наук, професор Борис Митрофанович Літвінов народився 31 серпня 1921 року в с. Красногвардійське Красногвардійського району Бєлгородської області у родині службовця. У 1919 р., з відзнакою закінчив десятирічку.

Нелегкий шлях у своєму житті пройшов Борис Митрофанович. Учасник двох війн — фінської та Великої Вітчизняної, 18-річним юнаком став до лав Червоної Армії. За бойові заслуги його нагороджено трьома орденами: «Червоної Зірки» та «Вітчизняної війни», 15 медалями, у тому числі — «За відвагу» (дві), «За бойові заслуги», «За оборону Ленінграда», «За перемогу над Німеччиною» та ін.

     У 1951 р. Борис Митрофанович Літвінов закінчив Харківський сільськогосподарський інститут ім. В. В. Докучаєва за фахом вчений агроном-селекціонер. Працював спочатку на посаді зам. начальника об’єкта Міністерства продовольчих резервів у м. Вітебськ (Білорусь), потім — молодшим науковим співробітником на Рамонській дослідно-селекційній станції.

     Все своє життя Борис Митрофанович присвятив улюбленій справі — ен­томології. У 1953 р. став аспірантом кафедри зоології та ентомології факультету захисту рослин. У 1962 р. його обрано на посаду доцента кафедри, у 1971 присвоєно звання професора.

Його кандидатська (1958 р.) та докторська дисертації (1969 р.) були присвячені вивченню популяцій головних шкідників плодових культур та розробці екологічно обґрунтованих систем захисту.

     Дисертаційна праця Б. М. Літвінова — визначальна подія в історії садової ентомології України, вона виходить за межі традиційних хімічних засобів захисту рослин і має всі ознаки інтегрованої системи захисту, хоча цей термін і не вживається в його багаторічній праці. Запропонований ним захист плодових насаджень поєднує в собі вивчення комплексу взаємопов’язаних організмі протягом тривалого часу (15 років) та особливу тактику знищувальних заході шляхом регуляції чисельності шкідника і доведення її до певної величини, а також застосування, крім хімічного, біологічного і мікробіологічного методів за хисту.

     50 років свого життя Борис Митрофанович присвятив науково педагогічній діяльності. 20 з них очолював рідну кафедру зоології та ентомології (1971-1991 рр.). Потім працював на посаді професора кафедри до 2003 р Підготував 23 кандидатів та двох докторів наук, незчисленну армію спеціалістів сільськогосподарського виробництва, які зараз працюють у різних кінцях світу.

Його лекціями із зоології, загальної та сільськогосподарської ентомології, карантину рослин захоплювалися не тільки студенти та аспіранти, але вже й досвідчені викладачі та слухачі факультету підвищення кваліфікації.

     Борис Митрофанович — послідовник наукової та педагогічної школи професорів В. Г. Аверіна та О. О. Мігуліна, яка відома далеко за межами України. Учні і послідовники Бориса Митрофановича продовжують дослідження створеної ним наукової школи з актуальних питань удосконалення екологічно орієнтованого захисту плодових та інших сільськогосподарських культур від шкідників.

    Борис Митрофанович — співавтор двох видань підручника «Сельскохозяйственная энтомология» (1976, 1983), «Справочника по защите растений» (1989), навчального посібника «Сельскохозяйственная энтомология» (1997), останні два видання вийшли за його редакцією.

     Велику увагу Борис Митрофанович приділяв удосконаленню навчального процесу, естетичному оформленню кафедри. Під його керівництвом і за активної участі створена низка унікальних наочних навчальних посібників для підготовки, контролю і самоконтролю знань студентів зі спеціальних дисциплін: зоології, загальної і сільськогосподарської ентомології.

     Після виходу на пенсію Борис Митрофанович не поривав зв’язки з кафедрою. Для забезпечення навчального процесу за роки незалежності України за його редакцією вийшов підручник «Сільськогосподарська ентомологія» (2005 р.), «Практикум із сільськогосподарської ентомології» (2009 р.), два видання навчальних посібників: «Шкідники лісових насаджень» (2005, 2008 рр.), «Сільськогосподарська ентомологія. Назви основних шкідників сільськогосподарсь­ких культур і лісових насаджень» (2007, 2010 рр.).

За його участі та ним особисто підготовлено і видано близько 280 праць, у тому числі — наукових88, виробничої літератури — 58, навчально-методичної — 38 назв. Борис Митрофанович мав три авторських свідоцтва на винаходи, 13 раціоналізаторських пропозицій.

Протягом 20 років Борис Митрофанович успішно очолював студентське наукове товариство інституту, 11 років — Харківське відділення Українського ентомологічного товариства, 5 років — спеціалізовану вчену раду із захисту докторських та кандидатських дисертацій, 15 років — господарсько-договірну тематичну роботу із впровадження наукових розробок кафедри у виробництво, багато років був відповідальним редактором збірників наукових праць факультету захисту рослин.

     Бориса Митрофановича нагороджено більш як 15 грамотами за успіхи в роботі, він відмінник вищої школи СРСР, України, має інші нагороди.

     Талановитий педагог, вчений, вихователь, Борис Митрофанович був чудовою людиною, турботливим чоловіком, батьком, дідусем.

18 липня 2011 року Бориса Митрофановича не стало, він не дожив до свого 90-річчя всього 43 дні. Світла пам’ять про Бориса Митрофановича Літвінова назавжди залишиться в серцях його учнів і послідовників.Оновлено: 25-12-2012, 12:36 / Переглядів: 926
 

Авторизація