КОМП’ЮТЕРНА ПРОГРАМА «ЛИСТОЧОК»

    Автори розробки: канд. фіз.-мат. наук Погорєлов О.С., канд. екон. наук Сотников Ю.О.

    Ця програма призначена для комп’ютерного аналізу зображень листків рослин, що одержані за допомогою сканера, і дає змогу:

  • автоматичного виділення області листка від області фону із застосуванням граничних методів;
  • визначення загальної площі або площі довільних зон листової пластинки;
  • обчислення периметра листкової пластинки;
  • вимірювання лінійних геометричних показників листкової пластинки;
  • обчислення статистичних показників кольорових характеристик листя рослин;
  • перетворення кольорового зображення листкової пластинки в сіре різними методами;
  • побудови двомірних і тривимірних гістограм кольорового зображення;
  • розкладання кольорових гістограм зображення на складові за допомогою методу другої похідної.

    Програма за допомогою портативного сканера та ноутбука дозволяє швидко та без знищення рослин робити всі ці визначення та обчислення.
    Програма дає змогу зберігати результати обчислень у текстовому файлі, а також має спроможність передавати їх у програми пакета Microsoft Office за допомогою буфера обміну.
    Розробка проходила практичну експлуатацію і впроваджена у Зональному науково-дослідницькому інституті сільського господарства північного сходу Російської академії сільськогосподарських наук.
    Застосування цієї програми дало змогу створити практичні методики, що дозволяють використовувати її в практиці сільськогосподарської науки. Одна з них захищена патентом України на корисну модель №45171 від 26.10.2009 (Спосіб визначення хлорофілу у листках озимої пшениці). Друга, що захищена патентом України №38223 від 25.12.2008 (Спосіб визначення ефективності стимуляції розвитку ооциткумулюсних комплексів), вказує на можливість застосування програми в цитологічних дослідженнях.
    Упровадження програми в наукову роботу агрономічного факультету ХНАУ дало змогу також створити методику «Спосіб визначення ступеня ураженості зернових культур листковими хворобами», на яку одержано позитивне рішення щодо отримання патенту України (u 2009 00394), що вказує на перспективність застосування цієї програми у фітопатології.
    Комп’ютерна програма «Листочок» розроблена в середовищі програмування Delphi 2005 for students і передбачає використання операційної системи Windows 98 і вище, має розмір, який не перевищує 1,2 Мб та не потребує додаткової інсталяції. Це дозволяє розповсюджувати її на будь-якому носії інформації. Для ефективної роботи цієї програми достатньо тактової частоти процесора 700 мгц та обсягу оперативної пам’яті не менше 256 Мб. Невибагливість програми щодо системних ресурсів дає змогу використовувати її як для дистанційного навчання, так і для самостійної роботи студентів у гуртожитку.
    Аналіз упровадження цієї програми в навчальний процес указує на підвищення інтересу студентів агрономічного факультету до вивчення сучасних інформаційних технологій у сільському господарстві.

    Наша адреса: 62483, Харківська область, Харківський район, п/в «Комуніст–1», навчальне містечко ХНАУ, корп. 3, кафедра економічної кібернетики
    Телефон: (0572) 99-74-50
    E-mail: office@knau.kharkov.uaОновлено: 22-03-2012, 11:04 / Переглядів: 1 725
 

Авторизація