Історія факультету лісового господарства
ПОЧАТОК ЛІСІВНИЧОЇ ОСВІТИ В ХАРКІВСЬКОМУ НАУ
Факультет лісового господарства ХНАУ бере свій початок від Варшавської лісової школи (синонімічні назви – училище, інститут) – одного з перших у світі лісогосподарських вишів, який заснували за Указом російського імператора Олександра І від 17 жовтня (6 жовтня) 1816 р. Ініціатором її створення був граф Людвіг Костянтинович Плятер – відомий письменник і громадський діяч, Генеральний директор казенних лісів Царства Польського, вчений-лісівник, який заклав основи польської наукової лісівничої термінології.
![]() |
Людвіг Костянтинович Плятер (1775–1846 рр.) – голова ради Варшавської лісової школи |
Заснування Варшавської лісової школи відображало передусім тодішні потреби Польщі в підготовці кваліфікованих лісівників і здійснювалося за умов певної її автономії згідно з місцевими освітніми традиціями. Лісову школу урочисто відкрили 7 квітня (26 березня) 1818 р. Перший навчальний рік, що тривав до 31 липня 1818 р., вона працювала у стінах Варшавського університету, а потім – в орендованому маєтку магнатів Рудзинських. Через антиросійське повстання 1830–1831 рр. Варшавська лісова школа не працювала, а у січні 1832 р. її офіційно закрили.
ЕТАПИ РОЗВИТКУ ФАКУЛЬТЕТУ ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА
- Варшавська лісова школа 1816–1832 рр.
- Лісове відділення Інституту сільського господарства та лісівництва в Маримонті (1840–1862 рр.).
- Лісове відділення Політехнічного і землеробсько-лісного інституту в Пулави (Нова Олександрія) (1862 – січень 1863 рр.).
- Лісове відділення Ново-Олександрійського інституту сільського господарства та лісівництва (1869–1914 рр.).
- Лісове відділення Ново-Олександрійського інституту сільського господарства та лісівництва в Харкові (1914–1921 рр.).
- Лісовий факультет Харківського сільськогосподарського інституту (1921–1930 рр.).
- Лісомеліоративний і лісовий факультет Харківського СГІ ім. В.В. Докучаєва (1946–1961 рр.),
- Лісове відділення агрономічного факультету Харківського ДАУ ім. В.В. Докучаєва (1998–2002 рр.).
- Факультет лісового господарства Харківського НАУ ім. В.В. Докучаєва (з 2002 р.).
ДЕКАНИ ЛІСОГОСПОДАРСЬКОГО ФАКУЛЬТЕТУ
З червня 2015 р. обов’язки декана факультету виконував кандидат с.-г наук ЛЯЛІН Олександр Іванович, а з листопада 2015 р. – кандидат с.-г. наук КУЦЕГУБ Геннадій Олександрович.
ПІДГОТОВЛЕНО ФАХІВЦІВ ЛІСОВОЇ СПРАВИ:
1819-1830 рр. – 56 «підлісничих» і «надлісничих» (12 випусків);
1840-1862 рр. – 216 лісових інженерів (22 випуски);
1872-1917 рр. – 784 лісоводи І та ІІ розрядів (45 випусків);
1918-1930 рр. – 396 лісоводів-дослідників та організаторів (13 випусків);
1950-1961 рр. – 819 лісоводів-меліораторів та інженерів лісового господарства (11 випусків);
2002-2016 рр. – 914 бакалаврів (15 випусків), 595 спеціалістів (13 випусків) і 142 магістри (12 випусків) на денній формі навчання та 710 бакалаврів (11 випусків) і 494 спеціалісти (9 випусків) на заочній формі навчання.
У 2017 р. дипломи бакалаврів за спеціальністю «Лісове і садово-паркове господарство» отримали 47 випускників денної і 35 – заочної форми навчання; дипломи магістрів за спеціальністю «Лісове господарство» отримали 13 випускників денної і 45 – заочної форми навчання, за спеціальністю «Садово-паркове господарство» - 22 випускники денної форми
На 2018 р. за спеціальністю «Лісове і садово-паркове господарство» підготовлено 39 бакалаврів денної і 44 – заочної форми навчання; за спеціальністю «Лісове господарство» – 48 магістрів денної і 46 заочної форми навчання, за спеціальністю «Садово-паркове господарство» – 22 магістри денної форми навчання.
НАУКОВІ ШКОЛИ ТА ЇХНІ ЗАСНОВНИКИ
Історія лісівничого факультету розпочалася зі створення 17 жовтня 1816 р. Варшавської лісної школи. Згодом вона була приєднана до інституту в Маримонті, який з того часу дістав назву Маримонтського інституту сільського господарства і лісівництва. У складі інституту було утворено відділення лісівництва, яке функціонувало і після переведення інституту в 1862 р. до Ново-Александрії, а на початку XX ст. здобуло статус факультету.
Протягом наступних 100 років цей навчальний заклад, а також Петербурзький лісний інститут були єдиними установами які готували фахівців-лісівників у Росії.
У 1920-х роках на лісовому факультеті працювали видатні вчені-лісівники: – професори І.О. Яхонтов, В.Я. Гурський, В.М. Андреєв, О.І. Колесников, В.В. Шкателев, О.Г. Марченко, Б.О. Шустов. У 1925 р. на кафедру загального лісівництва був запрошений Г.М. Висоцький (пізніше – академік ВАСГНІЛ і АН України) – видатний дослідник в галузі лісівництва і степового лісорозведення. Він виявив себе як ґрунтознавець, гідролог, кліматолог, ботанік і навіть зоолог.
Для поліпшення якості й удосконалення навчального процесу стало навчально-дослідною базою факультету. Очолив його Н.М. Ягниченко.
У 1927 р. при лісному факультеті було створено науково-дослідну кафедру лісівництва та лісознавства, яка складалася із чотирьох секцій: дендрології, лісознавства, лісових культур, лісових меліорацій. Завідувачем кафедри був Г.М. Висоцький.
Серед випускників лісового факультету 1918–1930 рр. були майбутні видатні вчені: академік АН СРСР А.Б. Жуков, академік АН УРСР П.С. Погребняк, член-кореспондент ВАСГНІЛ С.С. П'ятницький, академік ВАСГНІЛ С.С. Соболєв, доктор біологічних наук А.В. Гурський, професор Ф.Н. Харитонович, О.Г. Марченко, П.П. Ізюмський, М.М. Дрюченко.
У 1930 р. на базі кафедри лісівництва та лісознавства, а також кафедри економіки й організації лісового господарства під керівництвом професора О.Г. Марченка був організований науково-дослідний інститут лісового господарства, першим науковим керівником і консультантом якого став Г.М. Висоцький (нині УкрНДІЛГА імені Г.М. Висоцького).
У 1930 р. лісовий факультет було переведено до м. Києва.
У 1944 р. постала необхідність відновити лісовий факультет, і в 1946 р. було здійснено прийом студентів на перший курс.
Кафедру агролісомеліорації очолив професор І.О. Яхонтов, а з 1953 р. на її чолі став професор Д.В. Воробйов. Кафедрою загального лісівництва і дендрології з 1949 р. керував професор С.С. П'ятницький.
У 1950–1951 рр. на факультеті готували вчених лісівників; у 1952–1953 рр. – вчених агрономів-плодоовочівників з агролісомеліоративної спеціалізації; у 1953–1955 рр. – інженерів-лісомеліораторів; у 1956-1961 рр. – інженерів лісового господарства.
Скрипаївський навчально-дослідний лісгосп був організований у 1956 р. як навчально-експериментальна база Харківського сільськогосподарського інституту ім. В.В. Докучаєва. До нього увійшли ліси Мохначанського і Скрипаївського лісництв, які раніше належали Чугуєво-Бабчанському держлісгоспу. На той час у навчлісгоспі кафедри заклали серію стаціонарних дослідів (експериментів), розпочали роботи зі створення елітно-насіннєвого господарства.
Професор Д.В. Воробйов, один з піонерів у галузі лісової типології, розгорнув лісотипологічні дослідження в гірських лісах Кавказу, Криму, у лісах колишньої Молдавії, видав "Методику лісотипологічних досліджень", яка багато в чому доповнила відому монографію "Типи лісів Європейської частини СРСР".
Професор Б.І. Гаврилов, який викладав лісову таксацію та лісовпорядкування, був відомим спеціалістом у галузі підсочки. Ще у довоєнні часи він заклав досліди з вивчення оптимального режиму зріджування насаджень.
Доцент Б.Ф. Остапенко досліджував типи лісів Північної Буковини, Молдавії, Північного Кавказу – Карачаєво-Черкесії, Чечено-Інгушетії, Дагестану, Ставропілля.
На кафедрі загального лісівництва та дендрології С.С. П'ятницький проводив дослідження з природного насіннєвого і вегетативного поновлення лісів Лісостепу. Результати досліджень з вегетативного поновлення стала монографія "Вегетативний ліс", що вийшла у 1963 р.
У 1961 р. факультету не стало, як і в 30-ті роки. Кафедри з лісових спеціальностей були об'єднані в одну – кафедру агролісомеліорації й лісівництва, яка увійшла до складу агрономічного факультету. До 1971 р. кафедрою завідував професор С.С. П'ятницький, а з 1971 до 2005 рр. завідував кафедрою лісівництва професор Остапенко Б.Ф.
Професорами П'ятницьким С.С, Воробйовим Д.В., Остапенком Б.Ф. підготовлені 8 докторів і понад 90 кандидатів наук, з яких 9 - іноземці.
Остапенко Б.Ф. був ініціатором створення дендрологічного парку та зони відпочинку університету. Зусиллями ентузіастів-викладачів створено Музеї природи та факультету.
У 1998 р. підготовка спеціалістів лісового господарства була відновлена. З 1998 по 2002 рр. функціонувало відділення лісового господарства при агрономічному факультеті (декан Д.І. Фурсов, заступник декана Л.І. Ткач), а у 2002 р. був організований лісогосподарський факультет, деканом якого став доцент А.М. Полив’яний.
На базі кафедри лісівництва, меліорації і екології у 1999 р. були організовані кафедри лісівництва і лісових культур і меліорацій, а у 2002 р. на базі кафедри цивільної оборони було створено кафедру екології і безпеки життєдіяльності.
У 2008 р. кафедру екології та безпеки життєдіяльності було реформовано. На підставі наказу № 127 від 05.05.2008 р. «Про реорганізацію, створення та перейменування кафедр» по Харківському НАУ ім. В.В. Докучаєва було створено кафедру лісоуправління та лісоексплуатаціїї, до складу якої ввійшли викладачі і співробітники з кафедр лісівництва та лісових культур і меліорацій.
Серед тих, що закінчили лісогосподарський факультет протягом усіх років його існування, 29 осіб удостоєні вченого звання доктора наук, 110 є кандидатами наук.
У 2014 році відповідно до наказу № 599 від 07. 11. 2014 р. «Про реорганізацію, створення та перейменування кафедр по ХНАУ ім. В. В. Докучаєва» було створено Кафедру садово-паркового господарства, до якої увійшли викладачі з випускових кафедр лісового факультету (лісоуправління та лісоексплуатації й лісових культур і меліорацій).
В 2017 році на підставі наказу № 709 від 26.10.2017 р. «Про перейменування кафедр» по ХНАУ ім. В.В. Докучаєва» Кафедру лісоуправління та лісоексплуатації і Кафедру механізації та електрофікації сільськогосподарського виробництва і безпеки життєдіяльності було реорганізовано в Кафедра лісоуправління, лісоексплуатації та безпеки життєдіяльності.