Історія факультету менеджменту і економіки

ГАЛЕРЕЯ ДЕКАНІВ ФАКУЛЬТЕТУ

Економічний факультет (1929-2004 рр.)

 

Факультет менеджменту і економіки (2005 р. і дотепер)

 

О.І. Гуторов

(2005 – 2008 рр.)
 

Р. М. Шелудько

(2008 – 2013 рр.)
 

Ю.Л. Філімонов

(з 2013 р. і дотепер)

    Історія економічної освіти в університеті розпочинається з 1894 р. Саме в цей час була заснована в сільськогосподарському інституті в Новій Олександрії кафедра сільськогосподарської і лісової статистики, яку очолював Олексій Федорович Фортунатов – відомий учений, автор 250 наукових праць, більшість з яких пов’язані зі статистикою.

О.Ф.  Фортунатов

  Від самого початку існування закладу тут готували економістів та економічних писарів (сучасними термінами – менеджерів і бухгалтерів). Особливу популярність О.Ф. Фортунатову принесла праця «Урожаи ржи в Европейской России» (1893 р.). Вона увійшла до фонду класичної літератури із сільськогосподарської статистики і до цього часу є зразком для проведення наукових статистичних досліджень в аграрній сфері виробництва.

  Значним внеском у розвиток економічної освіти є наукові розробки професора Олександра Івановича Скворцова, який у 1905 р. був призначений директором Ново-Олександрівського інституту сільського господарства і лісництва. Йому належать відомі праці з економіки: «Економічні етюди. Економічні причини голодовок і заходи щодо їх переборення», «Основи політичної економії», «Економічні основи землеробства». Саме ідеї цього видатного економіста лягли в основу теоретико-економічного обґрунтування столипінської аграрної реформи (1906–1917 рр.).

  Л.М.  Клецький 

 

  Пишаємося науковими здобутками доктора економічних наук, професора, член-кореспондента ВАСГНІЛ Лева Михайловича Клецького (1903–1989). Протягом 1963–1979 рр. він працював в Українській академії сільськогосподарських наук (до 1974 р. – завідувач кафедри).

  Дослідження вченого присвячено питанням економіки та організації сільського господарства, проблемам рентабельності й госпрозрахунку в колгоспах і радгоспах. Обґрунтував доцільність рівномірного розміщення переробної промисловості по території України та наближення її до джерел сировини.

  Автор першого в країні підручника «Економіка соціалістичного сільського господарства». Один із фундаторів вищої економічної освіти у сфері аграрної економіки.

  Саме за його безпосередньою участю було створено перший в Україні в системі сільськогосподарських ВНЗ економічний факультет у Харківському сільськогосподарському інституті.

 

Лукінов І.І.

 

  Гордістю університету є академік Іван Іларіонович Лукінов (1927 – 2004 рр.), наш випускник.

Академік І.І. Лукінов залишив у спадок суттєвий науковий доробок. Він є автором 55 наукових праць. До найважливіших належать такі: «Проблемы экономических взаимоотношений государства с колхозами», «Воспроизводство и цены», «Аграрные проблемы развитого социализма», «Економічні трансформації наприкінці XX сторіччя».

  Під його керівництвом було захищено 21 кандидатську та 10 докторських дисертацій.

 

 Бутко С.Д.

 

  До організації економічного факультету самостійної кафедри бухгалтерського обліку не існувало. Її засновано в 1948 р. Першим завідувачем став професор Степан Данилович Бутко. Під його керівництвом було створено і теоретично обґрунтовано, а в 1958 р. впроваджено в практику сільськогосподарських підприємств України єдину уніфіковану систему бухгалтерського обліку, яка була поширена на всі сільськогосподарські підприємства колишнього Радянського Союзу. Саме С.Д. Бутко підготував перший підручник з бухгалтерського обліку «Бухгалтерський облік в колгоспах» українською і російською мовами.

  Наукова школа, створена професором Олександром Федоровичем Галкіним, працює дотепер. Під його керівництвом кафедра бухгалтерського обліку і фінансів стала кузнею кадрів вищої кваліфікації і готувала фахівців для всього колишнього Радянського Союзу. Учений є автором 85 науково-методичних праць. За його редакцією було видано перший підручник для сільськогосподарських ВНЗ «Теорія бухгалтерського обліку».

 

  Галкін О.Ф.

 

  Олександр Федорович підготував 50 кандидатів економічних наук, багато з яких очолювали кафедри бухгалтерського обліку у вишах України та за її межами.

  Науково-методичні розробки кафедри демонструвалися на ВДНГ СРСР, а їх автори – М.Ф. Огійчук, Г.І. Войчук, В.С. Білоусько – були нагороджені срібною і бронзовою медалями ВДНГ.

 

 Телешек К.Г.

 

  У 1988 р. на базі кафедри пройшла Всесоюзна науково-практична конференція щодо вдосконалення бухгалтерського обліку в агропромисловому комплексі.

  Наприкінці ХХ та на початку ХХІ ст. кафедра щороку зміцнювала свої позиції на освітянській і науковій ниві, підтверджуючи репутацію провідного центру аграрно-економічної освіти нашої держави.

  Одним із перших в Україні став доктором економічних наук представник нашого вишу Кирило Георгійович Телешек, з 1960 до 1975 рр. завідувач кафедри економіки і організації. Учений підготував 60 кандидатів і 15 докторів економічних наук. Виконав ряд важливих досліджень з розміщення, спеціалізації, концентрації та інтенсифікації сільського господарства України.

 

Професор В.Й. Шиян із представниками своєї наукової школи. 1-й ряд (зліва направо): професор О.І. Гуторов, доцент О.А. Ульянченко, професор В.Й. Шиян, професор Т.І. Олійник, доцент Г.Є. Бєсєдіна, професор М.І. Беленкова; 2-й ряд: професор Т.В. Калашнікова, доценти Л.Г. Панченко, К.І. Посилаєва, Л.О. Сколотій,
 професор О.В. Олійник, викладач В.М. Томах

 

 Безмежну пошану і вдячність необхідно віддати Віктору Йосиповичу Шияну. В активі професора фундаментальні наробки з проблем формування кількісного вимірювання та ефективного використання аграрного ресурсного потенціалу і впровадження їх у господарський механізм.

  Продовжуючи традиції, започатковані Л.М. Клецьким і К.Г. Телешиком, професор В.Й. Шиян велику увагу приділяв розвитку наукової школи. Підготував більше 50 кандидатів економічних наук, 10 із них захистили докторські дисертації.

 

М.Ф. Соловйов

 

  Засновником наукової школи «Ринкові трансформації та механізм господарювання реформованих сільськогосподарських підприємств» був Микола Федорович Соловйов. За дорученням Міністерства аграрної політики України разом з колективом кафедри організації сільськогосподарського виробництва, яку він очолював з 1973 по 1989 рр., розробив систему бізнес-планування.

 

 В.П. Мартьянов

 

  Доктор економічних наук, професор Віктор Павлович Мартьянов створив наукову школу з протизатратної інтенсифікації сільськогосподарського виробництва на безгербіцидній основі, яка особливо актуальна для ринкових умов господарювання. Основою для створення цієї наукової школи було узагальнення практичного досвіду на посадах головного агронома, заступника начальника Лозівського регіонального управління сільського господарства Харківської області і результатів теоретичних досліджень під час підготовки дисертації на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук. Опублікував понад 120 наукових і навчально-методичних робіт.

  На базі кафедри виробничого менеджменту, яку очолював В.П. Мартьянов, було створено постійно діючий консультативний пункт.

  З 2002 р. згідно з постановою ВАКу України очолював вчену раду зі спеціальності «Економіка сільського господарства і АПК».

  

  Л.М. Анічин

 

  Основними напрямами наукової діяльності Леоніда Михайловича Анічина – завідувача кафедри економічної кібернетики 1970–1977 рр. та декана економічного факультету в 1970–1977 рр. була методологія формування й ефективного використання матеріальних ресурсів АПК. Він запропонував системно орієнтовані математичні моделі формування кількості і складу добрив та їх використання, визначення доцільного рівня технічної оснащеності, розміщення матеріальних ресурсів, диверсифікації рішень з управління ресурсами.

 

 М.О. Бєсєдін

 

  Значний вклад у розвиток економічної науки зробив Микола Олександрович Бєсєдін. У рішенні вченої ради Тимірязєвської академії, де відбувався захист його докторської дисертації на тему «Оцінка організаційно-управлінських ситуацій», підкреслювалося, що дисертант розробив новий самостійний напрям організаційно-управлінської науки та вперше обґрунтував концепцію експертної експрес-оцінки й аналізу ситуацій, які виникають у процесі розробки та прийняття рішень. Запропонована система стала суттєвим доповненням до арсеналу економічної науки кафедри управління в АПК, яку він очолював.

  Довгий шлях у Харківському національному аграрному університеті ім. В.В. Докучаєва пройшов Олександр Вікторович Ульянченко – від студента, асистента, старшого викладача, доцента до професора, завідувача кафедри, декана економічного факультету, проректора та ректора університету.

 

 О.В. Ульянченко

 

  У лютому 2013 р. його обрано член-кореспондентом національної академії аграрних наук України зі спеціальності «Математичні методи, моделі та інформаційні технології в економіці». Під керівництвом О.В. Ульянченка розроблено концепцію управління ресурсним потенціалом в аграрному секторі.

  Основними здобутками вченого в галузі освіти і науки є створення навчальних курсів: «Інформаційні системи в менеджменті», «Моделювання економічних систем», «Економіко-математичні методи в економіці сільського господарства», «Управління проектами». Підготував та видав 11 навчальних посібників, 9 монографій, понад 200 наукових та навчально-методичних праць. Підготував 34 кандидати та 10 докторів економічних наук.

 

 В.Є. Антипенський

 

  З ім'ям Василя Єгоровича Антипенського пов'язано створення в ХСГІ у липні 1966 р. кафедри економіко-математичних методів та обчислювальної техніки, однієї із перших в Україні.

  Під керівництвом В.Є. Антипенського колектив кафедри заклав основи розвитку кібернетики у галузі сільського господарства.   Було видано перші підручники та методичні вказівки, зокрема підручник «Учетная информация в сельскохозяйственных предприятиях при комплексной механизации».

 

 К.Є. Канський

 

  Харківський національний аграрний університет (тодішній ХСГІ) щедро ділився своїми надбаннями з економічної освіти з іншими навчальними закладами.

  До організації економічної освіти у вищих навчальних закладах України були залучені: Лев Михайлович Клецький, Кирило Єлисейович Канський, Олександр Іванович Здоровцов та багато інших науковців.

   Кирило Єлисейович Канський, який до 1961 р. працював викладачем кафедри економіки та організації ХСГІ, з вересня 1961 р. обіймав посади завідувача кафедри економіки і організації сільськогосподарського виробництва та проректора з наукової роботи в Білоцерківському сільськогосподарському інституті.

 

  О.І. Здоровцов

 

  Олександр Іванович Здоровцов, який працював асистентом, доцентом, деканом економічного факультету ХСГІ ім. В.В. Докучаєва, передавав свій досвід на посаді проректора з навчально-виховної роботи в Кам'янець-Подільському сільськогосподарського інституті, а з 1973 р. – на посаді ректора в Уманському національному університеті садівництва.

 

Колектив кафедри статистики і бухгалтерського обліку, 1966 р. 1-й ряд (зліва направо): В.С. Білоусько, М.М. Арбузова, О.Ф. Галкін, М.І. Петровський, О.Г. Христич, О.В. Лозова,; 2-й ряд: О.А. Грицька,

Б.В. Петров, Н.А. Муравйова, І.Я. Линник, І.А. Карнаух, В.Є. Антипенський, Г.І. Войчук;  3-й ряд:

Г.А. Лисий, Г.Ф. Бєсєдіна, Л.І. Курган, В.К. Кучеренко, В.К. Горкавий, М.Ф. Огійчук, С.С. Брюховецька

 

  Провідний спеціаліст з питань трудових ресурсів і продуктивних сил в аграрному секторі України О.І. Здоровцов створив наукову школу підготовки економічних кадрів, підготував 16 кандидатів і докторів наук. Загальний список його наукових праць перевищує 250 найменувань.

  Наукова школа ХНАУ ім. В.В. Докучаєва пишається Іваном Михайловичем Брюховецьким, який працював у ХСГІ ім. В.В. Докучаєва на посадах асистента, старшого викладача, доцента, заступника декана і декана економічного факультету.

  У 1977 р. у зв’язку з організацією Сумського філіалу Харківського сільськогосподарського інституту І.М. Брюховецького призначено директором цього філіалу.

 

 

 І.М. Брюховецький

 

  Його практичний досвід на посаді головного економіста в радгоспі «Алексегорский» Джамбульського району Алма-Атинської області Республіки Казахстан та наукові дослідження, результати яких знайшли відображення більше ніж у 200 наукових працях дозволили створити потужну наукову школу в Сумському національному аграрному університеті.

  Тільки талановита людина, якою є Іван Михайлович, за нетривалий період змогла б з філіалу виростити один із кращих навчальних закладів в Україні – Сумський національний аграрний університет.

  Іван Михайлович Брюховецький – заслужений працівник народної освіти України, нагороджений відзнакою «Відмінник аграрної освіти» І ступеня, нагрудним знаком «За відмінні успіхи у праці в галузі вищої школи». Зараз він радник ректора, професор, завідувач кафедри виробничого менеджменту та підприємництва СНАУ, почесний ректор СНАУ.

 

  Огійчук М.Ф.

 

  Вагомий внесок у розвиток економічної науки зробив і продовжує робити кандидат економічних наук, професор Микола Феодосійович Огійчук. У ХНАУ ім. В.В. Докучаєва працює з 1961 р.: асистентом, старшим викладачем, доцентом, професором, заступником декана, деканом. З 1990 р. – завідувач кафедри бухгалтерського обліку і фінансів, а з 1997 р. очолює створену на базі цього підрозділу кафедру бухгалтерського обліку і аудиту.

  Він очолює наукову школу, що заснував С.Д. Бутко та розвивав О.Ф. Галкін За результатами наукових досліджень, проведених під його керівництвом, ряд розробок було передано Міністерству аграрної політики та продовольства України. На їх основі підготовлено нормативні документи міністерства, які є обов’язковими для усіх сільськогосподарських підприємств України.

 



Оновлено: 8-02-2021, 13:03 / Переглядів: 450
 

Авторизація
Ми використовуємо файли cookies для оптимізації контенту та швидкодії сайту.
Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookies.
Ок