Історія кафедри інформаційних технологій, консалтингу і туризму

  8 лютого 1966 р. за наказом Головного управління вищої та середньої сільськогосподарської освіти Міністерства сільського господарства СРСР у Харківському державному сільськогосподарському інституті ім. В. В. Докучаєва було створено кафедру економіко-математичних методів та обчислювальної техніки – одну з перших в Україні кафедр за таким напрямом. Організація кафедри пов’язана з посиленням інтересу до кібернетики, яка в СРСР до 1960-х рр. вважалася «псевдонаукою» і не мала належного розвитку.

 

  Першим завідувачем кафедри був випускник Харківського інституту радянської торгівлі, ветеран Великої Вітчизняної війни, канд. екон. наук, професор Антипенський В. Є.  (1966–1977 рр.), який доклав багато зусиль до формування колективу кафедри і становлення таких дисциплін як теорія електронно-обчислювальних машин, програмування, моделювання економічних процесів. Створюються перші підручники та методичні матеріали, розпочинається підготовка науково-педагогічних кадрів в аспірантурі.

До складу кафедри входили старші викладачі: Антипенський В.Є., Анічин Л.М.;

викладачі: Білоусько В.С. і Брюховецька С.С., асистент Карнаух К.А

 

  За роки перебування В.Є. Антипенського на посаді завідувача кафедри значно розширилася її матеріальна база. Пішли в небуття рахівниці, арифмометри, їх замінили клавішно-обчислювальні, а згодом і електронно-обчислювальні машини типу ,,Вільнюс”, ,,Вятка”, ,,Електроніка” та перфораційні машини. У 1972 р. обчислювальна лабораторія кафедри одержала велику ЕОМ ,,Мінськ-32”. Учені вузу використовували її в науковій та методичній роботі, аспіранти - для виконання розрахунків досліджень, студенти економічного та інших  факультетів - при виконанні курсових і дипломних робіт.

  У 1980-х рр. здійснюється пошук нових напрямів розвитку кібернетики і використання її наукового апарату для моделювання економічних процесів у сільському господарстві. За сприяння завідувача, канд. екон. наук, доцента Анічина Л.М. (1977-1987 рр.) кафедра проявила себе на всесоюзному рівні, співпрацюючи з провідними науково-дослідними інститутами Академії наук СРСР та України, виконуючи дослідження на замовлення Головкосмосу СРСР. Кафедру було оснащено обчислювальною технікою, забезпечено науковими та інженерними кадрами.

 

  У цей період при кафедрі був створений обчислювальний центр, який був оснащений обчислювальними машинами Мінськ-32, ЕС-1022 та укомплектований штатами навчально-виробничого персоналу для технічного і оперативного обслуговування ЕОМ з метою забезпечення навчального процесу, а також штатами по спецзасобах (персонал НІСа) для забезпечення госпдоговірних НДР інституту.

 

 

 

 

Електронно-обчислювальна машина ЕС-1022, 1987 р.

 

 

  У 1987 р. завідувачем кафедри був призначений Александров В.Т., кандидат технічних наук, доцент. Його творчі інтереси зосереджувалися на теорії і практиці програмного забезпечення ЕОМ різних типів, зокрема на автоматизованому проектуванні баз даних, а також на проектуванні автоматизованих систем планових розрахунків для ЕОМ різних типів.

  До середини 60-х років минулого століття назріла необхідність переходу від ЕОМ другого покоління до машин із загальною архітектурою, тобто програмно сумісних. У 1989  . на кафедрі була змонтована та почала експлуатуватися ЕОМ ЕС-1061. Її продуктивність становила 2 млн операцій в секунду (для порівняння ЕС-1022 – 20 тис. операцій в секунду). Наявність потужної сучасної техніки дозволяла колективу кафедри плідно працювати в напрямі забезпечення науково-методичними розробками для широкого використання в навчальному процесі і на сільськогосподарському виробництві. Один з прикладів результативності роботи кафедри – укладення госпдоговорів з усіма сільгосппідприємствами Куп’янського району на автоматизовані розрахунки технологічних карт вирощування сільськогосподарських культур.

 

 

Електронно-обчислювальна машина ЕС-1061, 1991 р.

 


  У ті часи на базі кафедри проводяться обласні, республіканські наради, всесоюзна конференція з методики, відбувається інтенсивний обмін досвідом застосування комплексів програм різної спрямованості. Так, наприклад, прикладна програма «Абітурієнт», що успішно використовувалася у нашому виші, була впроваджена у сільськогосподарському інституті м. Горки Білоруської СРСР.

 

 

Колектив кафедри та обчислювального центру, 1991 р.

 

  У листопаді 1993 р. виконуючим обов’язки завідувача кафедри був призначений Ульянченко О.В. Його наукові інтереси зосередилися на проблемах удосконалення системи управління агроресурсами в ринкових умовах господарювання. У квітні 2003р. міністерством освіти та науки України Ульянченку О.В. було присуджене вчене звання професора.

  Завідувач багато уваги приділяв не тільки збагаченню кафедри найновішими ПК, а й покращенню побутових умов професорсько-викладацького складу і інженерно-технічного персоналу, та психологічного клімату, відчуттю комфортності в колективі.

  Рішенням ученої ради агроуниверситету (Протокол №3 від 29 березня 1995 р.) та наказом №36 від 10 квітня 1995 р. по ХДАУ кафедру інформатики було перейменовано в кафедру економічної кібернетики.

 

 2007 р.

 

  В наступні роки кафедру очолювали канд. екон. наук, доцент Щербаков П.А., канд. техн. наук, доцент Бабенко В.О., канд. техн. наук, доцент Дьоміна В.М.

 

 2009р.

 

  З 2014 р. кафедру очолює канд. екон. наук, доцент Бутенко Т.А. В червні 2017 р. на виконання рішення вченої ради за наказом ректора агроуніверситету кафедра перейменована у кафедру інформаційних технологій, консалтингу і туризму. У 2018 р. кафедра згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 21.06.2018 р. 1352-л отримала ліцензію на підготовку здобувачів першого (бакалаврського) рівню спеціальності 242 «Туризм» галузі знань 24 «Сфера обслуговування» і стала випусковою кафедрою.

  З огляду на важливе економічне значення туризму та прагнення України інтегрувати у світове туристичне суспільство, колектив кафедри активно долучається до співпраці із зарубіжними та вітчизняними науковими установами і освітніми організаціями, зокрема компанія Interobmen (Боргарія), компанія «Aydu Animasyon Mank. Aj. Teks Turizm Ins. San. Tic. Tld. Sti.» (Туреччина), Центр розвитку міжнародного співробітництва (Україна). Кафедра є офіційним учасником мережі Знань Національної Туристичної Організації України. Така співпраця створює умови для поєднання теорії і практики  та поглиблення вивчення навчальних курсів з метою більш якісної підготовки майбутніх фахівців в галузі туризму.

 

 2021 р.

  На сьогоднішній час у складі кафедри шість доцентів: Бутенко Т.А., Дьоміна В.М., Проценко Н.М., Синявіна Ю.В. Сисоєва С.І., Сотніков Ю.О., старший викладач Сирий В.М. та 3 сумистника: професор Борисова О.В., доцент Ткачено Т.Г., старший викладач Капустин О.О.

  Кафедра здійснює підготовку здобувачів за трьома рівнями вищої освіти за всіма спеціальностями та викладає дисципліни з інформатики, інформаційних систем і технологій, комп’ютерного моделювання, аграрного консультування та інші. Метою кафедри є інноваційний розвиток навчальної, навчально-методичної, наукової та організаційно-виховної роботи для досягнення якісно нового рівня здобувачів із сучасними ІТ-компетентностями, який відповідає статусу національного університету.

  На кафедрі працюють студентські наукові гуртки, у яких студенти можуть набути практичних навичок застосування інформаційних технологій, WEB-проектування, програмування. У своїй роботі нарівні з традиційними методами навчання кафедра запроваджує „дистанційну підтримку профільного навчання”, що дозволяє на новому рівні організувати самостійну роботу студентів. З використанням комп’ютерної техніки на базі сучасних інформаційних технологій кафедра на постійній основі здійснює підвищення кваліфікації професорсько-викладацького складу, аспірантів, молодих спеціалістів і слухачів

 

Інституту післядипломної освіти ХНАУ.

 

 

Навчальні аудиторії кафедри



Оновлено: 3-03-2021, 09:15 / Переглядів: 318
 

Авторизація
Ми використовуємо файли cookies для оптимізації контенту та швидкодії сайту.
Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookies.
Ок