Історія кафедри мовних дисциплін

  Кафедра мовних дисциплін створена згідно з наказом ректора № 321 від 1 липня 2016 року на базі кафедри української та російської мов і кафедри іноземних мов, витоки яких беруть від 1944 року. Кафедру очолює Л.В. Герман, кандидат філологічних наук, доцент, професор ХНАУ.

  На кафедрі діють науковий, навчально-методичний семінари, а також наукові студентські гуртки з української та іноземної мов. Із 2015 р. працюють курси з англійської мови для викладачів університету.

  Основна діяльність кафедри – мовна підготовка здобувачів І, ІІ та ІІІ рівнів вищої освіти, а також іноземних громадян на підготовчому відділенні. Крім того, викладачі кафедри надають допомогу підрозділам університету з редагування та перекладання наукових та інформаційних матеріалів.

  На кафедрi працюють 14 штатних викладачiв: п'ять кандидатів філологічних наук, доцентів – Л.В. Герман, О.В. Тихоненко, Т.М. Князь, Т.О. Петрова, І.Ю. Підгородецька; шість старших викладачiв – Т.В. Александрович, Г.А. Волошан, О.В. Логінова, Є.Г. Макарська, В.Л. Чорна, І.В. Шульга; три викладачі – І.О. Гладких, Ю.В. Коврига, В.Ю. Кузіна; три старші лаборанти – Н. І. Безугла, А.В. Хромова, В.Є. Фоменко.

  

  Кафедра мовних дисциплін створена згідно з наказом ректора № 321 від 1 липня 2016 року на базі кафедри української та російської мов і кафедри іноземних мов, витоки яких беруть від 1944 року. Кафедру очолює Л.В. Герман, кандидат філологічних наук, доцент, професор ХНАУ.

 

ІСТОРІЯ КАФЕДРИ УКРАЇНСЬКОЇ ТА РОСІЙСЬКОЇ МОВ

  У Маримонтський, Ново-Александрійський та Харківський періоди викладання дисциплін і ведення діловодства до 1917 р. здійснювалися виключно російською мовою. Осіб, які отримали освіту в російських університетах, призначали на посаду професорів, доцентів, лекторів. Інших викладачів було визнано здатними продовжувати викладання російською мовою за умови, якщо ті протягом трьох років оволодіють нею для подальшого читання лекцій з різних дисциплін.

 

Список викладачів, які читали російську мову та літературу

 (1836-1914):

    Рклицький Василь Васильович (нар.1799-пом.1859?) – магістр богослов'я, педагог, автор підручників з російської совесності. Призначений професором російської мови в Інституті сільського господарства в Маримонті та професором російської словесності на Варшавських додаткових курсах. Викладав російську мову з 1836 р.

    Страхович Павло Матвійович – студент богослов’я, який навчався в Санкт-Петербурзькому університеті. Викладав статистику та російську мову, а також був інспектором студентів інституту з 1838 р.;

    Савін Олександр Степанович – викладав статистику і російську мову; інспектор студентів із 1846 р.;

    Яновський Ігнатій Андрійович – викладав російську мову, господарську статистику й лісівництво з 1849 р.;

   Носович Василь Олексійович – закінчив Санкт-Петербурзький університет, викладав статистику та російську мову; інспектор студентів з 1854 р.;

    Омеляненко Павло Осипович – викладав російську мову протягом 1869-1872 рр.;

   Татаров Георгій Васильович – кандидат богослов’я, протоієрей, домовий інститутської церкви. Викладав російську мову і словесність протягом 1872-1892 рр.;
    Завітаєв Іван Макарович – магістр богослов’я, священник. Викладав російську літературу протягом 1893-1906 рр.;

  Євлахов Олександр Михайлович – літературознавець. Закінчив історико-філологічний факультет Санкт-Петербурзького університету; доцент Імператорського Варшавського університету, призначений професором Новоолександрійського інституту викладати російську літературу (1910-1912 рр.);

  Тимченко Євген Костянтинович (нар.1866-пом.1948) – учений-мовознавець, історик української мови, діалектолог, лексикограф, педагог, літературознавець і перекладач творів світової літератури, академік АН УРСР, член-кореспондент AH CPCP. Закінчив історико-філологічний факультет Київського університету. Викладав у навчальних закладах Варшави (приват-доцент, пізніше – доцент Варшавського університету). Викладав російську літературу  протягом 1913-1914 рр. в нашому закладі, був відомий як магістр російської мови і словесності.

    У 1944 р. створено кафедру іноземних і російської мов. У цей час викладали російську мову на кафедрі В. Н. Зарудський, П. А. Івановський, Ф. А. Писаревська.

    Із 1946 р. у нашому закладі молодь із зарубіжних країн опановує російську мову, отримує знання з обраної професії, бере активну участь у тематичних виховних заходах.  

    У 1955 р. за рішенням Міністерства вищої освіти СРСР організовано кафедру російської мови, що відіграла велику роль у навчанні й вихованні студентів-іноземців. У 50-60?ті рр. на кафедрі навчалися російської мови студенти й аспіранти з Болгарії, Югославії, Румунії, Польщі, Угорщини, Чехословаччини, Німеччини, Албанії, Кореї, Китаю, Монголії, представники африканських і арабських країн, Афганістану, Шрі-Ланки. Невід’ємною частиною навчально-виховної роботи кафедри були екскурсії до республік Радянського Союзу, під час яких студенти знайомилися з досягненнями культури, економіки, науки.

    Роботу кафедри було поновлено 1978 р. як секції російської мови кафедри іноземних мов. Із 1980 р. кафедра російської мови знову функціонує як самостійна структурна одиниця. У різні роки тут викладали Л. І. Безкровна, Л. О. Благонравіна, І. І. Варфоломєєв, Г. А. Волошан, Н. М. Калініченко, Т. Г. Кисельова, Н. В. Костюкова, О. В.  Лимар, О. В. Миронович, В. І. Пахалков, В. В. Поздняков, О. Ю. Пшенична, Л. М. Скоблик, Л. П. Сотникова, В. Г. Хвирисюк, Н. В. Хуторянська, Н. І. Цацоріна, О. В. Чайка, В. Д. Юрова; навчальний процес забезпечували лаборанти Г. І. Вернигора, Л. І. Карацюба, Є. П. Колодінова, Л. С. Москаленко, Л. І. Шахматова, Т.В. Булах.

    Співробітники кафедри протягом тривалого часу працювали за кордоном, викладаючи російську мову як іноземну. Так, у 1983-1986 рр. вони працювали в Афганістані (І. І. Варфоломєєв, Н. В. Костюкова, Л. М. Скоблик, В. Д. Юрова), у 1987-1990 рр. – у Беніні (В. І. Пахалков) та Малі (О. Ю. Пшенична), у 1991-1996 рр. – у Китаї (Л. І. Безкровна, Г. А. Волошан, Т. Г. Кисельова, О. В. Лимар, В. В. Поздняков, Л. М. Скоблик, Н. В. Хуторянська, О. В. Чайка). На той час в Афганістані студенти вивчали російську мову на підготовчих факультетах, які було створено в Кабулі, Мазарі-Шаріфі та інших великих містах при вищих навчальних закладах. У Китаї діяли курси російської мови в Харбіні (Північно-східний сільськогосподарський інститут), Чженчжоу (Хенанський сільськогосподарський інститут).

    У 1992 р. розпочало роботу підготовче відділення для іноземних громадян. Іноземні учні вивчають на кафедрі російську та українську мови, отримують необхідні знання для продовження навчання у вищих закладах освіти України. Щороку викладачі кафедри проводять тематичні заняття з російської мови «Встреча Нового года» і  «Мы уже говорим по-русски», організують для іноземців екскурсії до Харкова та визначних місць Харківщини, відвідування театрів і музеїв.

    За всі роки мовну підготовку на кафедрі пройшли близько 2600 іноземних студентів із 75 країн світу. Студенти-іноземці мали можливість прослухати спецкурс «Методика викладання російської мови як іноземної» і отримати сертифікат, що надавав їм право викладати російську мову на батьківщині.

    У 1992 р. із наданням українській мові статусу державної кафедру російської мови було реорганізовано в кафедру української та російської мов. Із 1993 р. для студентів і співробітників закладу запроваджується викладання української мови, зокрема таких навчальних дисциплін, як «Культура мовлення», «Офіційно-діловий і науковий стилі мови», «Ділова українська мова».

   Діяльність кафедри розширюється з 1997 р. із запровадженням дисципліни «Психологія», яку викладали Г. А. Волошан, О.В.Тихоненко.

   Із 1990 р. на кафедрі працює Н. Г. Войчук, із 1995 р. – О. В. Тихоненко. У 2007 р. колектив кафедри поповнили Т. М. Князь і Т. О. Петрова, у 2012 р. – І. Ю. Підгородецька і О. Ф. Євсюков

   У різні часи кафедру очолювали старші викладачі Л. П. Сотникова, Л. І. БезкровнаІ. І. Варфоломєєв. Із 1989 р. до 2010 р. кафедрою керувала старший викладач Г. А. Волошан. Творчий колектив однодумців здійснював складну роботу, спрямовану на навчання української та російської мов майбутніх фахівців, виховання студентської молоді. Протягом 2011 – 2016 рр. кафедрою завідувала кандидат філологічних наук, доцент О. В. Тихоненко.

   Науковим потенціалом кафедри є кандидати філологічних наук, доценти: О. В. Тихоненко,  І. Ю. ПідгородецькаТ. М. Князь. Над дисертаційним дослідженням працює старший викладач Т. О. Петрова. Науково-дослідна робота проводиться за основними напрямами: «Вивчення  й опис реальних комунікативних потреб іноземних учнів підготовчого відділення та основних факультетів», «Дослідження та опис стильових характеристик української мови професійного спрямування й особливостей її викладання в аграрному ВНЗ».

   Про науковий потенціал колективу кафедри свідчить не тільки захист кандидатських дисертацій, а й видання монографій О.В. Тихоненко «Становлення норм офіційно-ділового стилю української мови у 20-30-ті рр. ХХ ст.», Т. М. Князь «Фразеологізми української мови на позначення заможності:структурно-семантичний, ідеографічний, лінгвокультурологічний аспекти», Т. О. Петрова «Фітомеліоративна термінологія сучасної української мови та її відображення в термінологічному словнику комбінованого типу».

 Викладачами кафедри укладено навчальні посібники «Українська мова за професійним спрямуванням» і "Психологія та педагогіка вищої школи", що отримали гриф Мінагрополітики України.

   Із 2014 р. кафедрою організовано Всеукраїнську науково-практичну конференцію студентів і молодих науковців «Історичні, філософські, мовні і методологічні тенденції розвитку сучасної освіти».

Викладачами кафедри забезпечено викладання таких дисциплін: «Українська мова за професійним спрямуванням», «Українська мова як іноземна», «Російська мова», «Психологія», «Психологія і педагогіка», «Психологія управління», «Психологія вищої школи»,  «Психологія працевлаштування», «Вища освіта і Болонський процес».

   Кафедра приділяє велику увагу виховній роботі і підвищенню загальнокультурного рівня молоді: готує студентів до участі у Міжнародному конкурсі з української мови ім. П. Яцика, Міжнародному мовно-літературному конкурсі ім. Т. Г. Шевченка, Міжнародній лінгвокраїнознавчій олімпіаді серед іноземних учнів, Всеукраїнській олімпіаді з дисципліни «Українська мова за професійним спрямуванням» і студентських наукових конференціях; проводить університетські олімпіади з української мови, підсумкові конференції після вивчення дисципліни «Українська мова за професійним спрямуванням». Щорічною традицією стало проведення  Шевченківських свят; літературних вечорів, присвячених Дню рідної мови, Всесвітньому дню поезії; студентської конференції «Слов’янська  культура на тлі культур народів світу» .

   Протягом 2003-2016 рр. старший викладач Н.Г. Войчук була літературним редактором університетської газети "ЗНАННЯ". 

   За роки існування кафедри викладачі зробили значний внесок у підготовку іноземних фахівців для багатьох країн світу і фахівців для аграрного сектора економіки України.

 

Науково-дослідна і навчально-методична робота

Напрями наукової діяльності кафедри на сучасному етапі:

  • Дослідження та опис стильових характеристик української мови професійного спрямування й особливостей її викладання в аграрному ВНЗ;
  • Вивчення  та опис реальних комунікативних потреб іноземних учнів підготовчого відділення та основних факультетів.

    На кафедрі діють науковий, навчально-методичний семінари, а також науковий студентський гурток з української мови.

 

Видавнича література кафедри української та російської мов

за 2010-2016 рр.

  1. Словник типових мовних зворотів / О. В. Тихоненко, Н. Г. Войчук. – Х.: ХНАУ, 2010. – 48 с.
  2. Русский язык. Задания для иностранных учащихся подготовительного факультета / Г.А. Волошан. – Х., 2010. – 90 с.
  3. Русский язык: пособие по химии [для иностр. учащихся подготовит. ф-та] / Н.Л. Хименко, Г.А. Волошан. – Х.: ХНАУ, 2010. – 86 с.
  4. Русский язык: тексты для чтения и самостоятельной работы [для иностр. студ. подготовит. ф-та] /Л.А. Благонравина. – Х.: ХНАУ, 2011. – 47 с.
  5. Русский язык: экзамен. мат-лы к проведению итог. контроля [для иностр. студ. подготовит. ф-та] /Л.А. Благонравина. – Х.: ХНАУ, 2011. – 49 с.
  6. Тлумачний словник найбільш вживаних слів з основ інформатики /М.І. Бідило, В.О. Бабенко, Г.А. Волошан. – Х.: ХНАУ, 2011. –  60 с.
  1. Словник найбільш уживаних термінів з основ інформатики та обчислювальної техніки / М.І. Бідило, В.О. Бабенко, Г.А. Волошан. – Х.: ХНАУ, 2011. – 13 с.
  2. Словник найбільш уживаних агроекономічних термінів / [авт.-укл.: О.В. Тихоненко, А.В. Кучер]. – Х.: ХНАУ, 2012. – 104 с.
  3. Психологія управління: програма навчальної дисципліни [для підготовки фахівців ОКР «магістр» спеціальностей напряму 6.090101 «Агрономія» у вищих навчальних закладах ІІІ-ІV рівнів акредитації Міністерства аграрної політики та продовольства України] / В.М. Нагаєв, М.М. Волошан, Г.А. Волошан, Т.М. Лозинська. – К.: Аграрна освіта, 2012. – 16 с.
  4. Психологія управління: курс лекцій [для магістрів агроном. спец.] / М.М. Волошан, Г.А. Волошан. – Х.: ХНАУ, 2011. – 57 с. (Гриф Мінагрополітики).
  5. Тихоненко О.В. Українська мова за професійним спрямуванням: навч.посіб. для студ. аграр. ВНЗ / О.В. Тихоненко, Н.Г. Войчук, Т.М. Князь; Харк.нац.аграр.ун-т. – Харків, 2013. – 138 с. (Гриф Мінагрополітики).
  6. Петрова Т.А. Сборник заданий для самостоятельных работ по грамматике русского языка для иностранных студентов подготовительного факультета / Т.А. Петрова; Харк. нац. аграр. ун-т им. В.В. Докучаева. – Х.: ХНАУ, 2013. – 51 с.
  7. Петрова Т.О. Українська мова для іноземних студентів: Практикум / Т.О. Петрова; Харк. нац. аграр. ун-т им. В.В. Докучаєва. – Х.: ХНАУ, 2013. – 131 с.
  8. Педагогіка і психологія вищої школи : навч. посіб. [для магістрантів та аспірантів аграрних ВНЗ] / [О. Ф. Євсюков, Л. В. Герман, О. В. Тихоненко, І. Ю. Підгородецька] ; Харк. нац. аграр. ун-т ім. В. В. Докучаєва. – Xарків, 2014. – 264 с.(Гриф Мінагрополітики).
  9. Князь Т. М. Українська мова для іноземних студентів. Вступний курс: навч. посіб. / Т. М. Князь. – Харків, 2014. – 115 с.
  10. Тихоненко Е. В. Русский язык: учебное пособие [для иностранных студентов] / Е. В. Тихоненко, И. Ю. Подгородецкая, Н. Г. Войчук; Харк. нац. аграр. ун-т им. В. В. Докучаева. – X., 2014. – 72 с.
  11. Віковічна скарбниця генія Т.Г.Шевченка: мат-ли конф., присвяч. 200-річному ювілею від дня народження Великого Кобзаря (13 березня 2014 р. м. Харків). – Х.: ХНАУ, 2014. – 128 с.
  12. Історичні, філософські, мовні і методологічні тенденції розвитку сучасної освіти: мат-ли Всеукр. наук.-практ. конф. студ. і молодих наук. (4-5 грудня 2014 р. м. Харків). – Х.: Фінарт, 2014. – 278 с.
  13. Русский язык. Основы стилистики и деловой риторики : учебное пособие [для иностранных студентов] / И. Ю. Подгородецкая, Н. Г. Войчук; Харк. нац. аграр. ун-т им. В. В. Докучаева. – X., 2015. – 120 с.
  14. Історичні, філософські, мовні і методологічні тенденції розвитку сучасної освіти: мат-ли ІІ Всеукр. наук.-практ. конф. студ. і молодих наук. (3-4 грудня 2015 р. м. Харків). – Х.: ФОП Бровін О.В., 2015. – 230 с.

  Історичні, мовні і методологічні тенденції розвитку сучасної освіти: мат-ли ІІ Всеукр. наук.-практ. конф. студ. і молодих наук. (7-8 квітня 2016 р. м. Харків). – Х.: ФОП Бровін О.В., 2016. – 170 с

  

ІСТОРІЯ КАФЕДРИ ІНОЗЕМНИХ МОВ

 

Із 1944 р. кафедру іноземних мов організовано сумісно з кафедрою російської мови, а з 1980 р. кафедра стала функціонувати самостійно. До 1944 р. для проведення практичних занять з німецької та французької мов призначалися окремі викладачі.

Лише у 1930-х роках було створено кабінет іноземних та російської мов, до складу якого ввійшли: викладачі англійської мови – В.І. Говор , А.А. Чайкiн , А.А. Соболь ; викладачi нiмецької мови – Є.В. Бергенко , Л.І. Райхенберг , Н.А. Лебедєва , Н.А. Курбiкон ; а також викладач російської та української мов В.Н. Зарудський. 

У складi кафедри у 50 – 60-тi рр. минулого століття працювали: Л.М. Щеглова – завiдувач кафедри; В.А. Рудевська, С.А. Нощинська, М.П. Дьякова, I.С. Дубнякова – викладачi англiйської мови; З.Я. Пулекiна, Н.Е. Вехтер, Л.А. Малашевич, А.І. Килимник, С.А. Степаненко, А.І. Коваленко, Р.Г. Бiлявська – викладачi нiмецької мови; Л.Е. Парасолька – викладач французької мови.

У 70-тi роки минулого століття кафедру поповнила нова генерацiя: М.М. Гохлернер – завiдувач кафедри, доцент (з 1989 р. – професор), кандидат психологiчних наук; викладачi англiйськоi мови – І.А. Дворніченко, В.В. Липовий, В.Й. Пiотровська, О.А. Панiна, В.Ф. Прогнiмак, Л.В. Смол’янiнова; викладачi нiмецькоi мови – П.А. Багрiнцев, В.І. Борзенко, С.Т. Кропивка; викладач французької мови – Л.Ф. Тимоха.

Протягом 1991 – 2016 років кафедру iноземних мов ХНАУ очолювала кандидат фiлологiчних наук, професор Л.В. Герман. Вона є автором 136 публікацій, з них 52 навчальні посібники та методичні вказівки і 84 наукові праці. Серед навчально-методичних праць – шість з грифом МАП (з них дві видано одноосібно). Посібники з грифом МАП були репрезентовані на експозиціях ХНАУ, на декількох міжнародних виставках (отримана подяка від МАП).

   Професор Л.В. Герман протягом декількох років поспіль очолювала ДЕК при Запорізькому національному університеті (факультет іноземної філології) та виступала офіційним опонентом із захисту кандидатських дисертацій. Науковець організувала та провела дві всеукраїнські конференції «Актуальні проблеми сучасної філології та методики викладання іноземної мови у навчальних закладах освіти». Проводить наукову роботу з теми «Формування новозеландської англомовної картини світу». Л.В. Герман нагороджена «Знаком пошани», Почесними грамотами МАП та Харківської обласної державної адміністрації.

 

Напрями наукової діяльності кафедри на сучасному етапі

   Науково-дослідна робота кафедри здійснюється за таки напрямами:

  • формування новозеландської англомовної картини світу;
  • дистанційне навчання іноземним мовам;
  • художні особливості історичних детективів;
  • навчання магістрів читанню автентичної фахової літератури;
  • особливості створення комунікативно орієнтованих посібників;
  • навчання аудіюванню професійно орієнтованих текстів.   

   Результати наукових досліджень старшого викладача В.Л. Чорної відбито в монографії «Древний Египет в современном англо-американском ретродетективе» (автори В.Л. Чорна, І.В. Чорний) та у 80-ти публікаціях і доповідях на наукових конференціях викладачів.

 

Наукові розробки кафедри за 2010-2015 рр.

  1. Галушка Г.М. Система вправ для формування соціокультурної компетенції учнів/ Г.М. Галушка // Наукові записки (Серія «Педагогіка і психологія»). – Острог:  Вид-во Нац. ун-та «Острозька академія», 2010. – Вип. 15. – 5 с.
  2. Галушка Г.М. Способи оцінювання рівня сформованості іншомовної соціокультурної компетенції / Г.М. Галушка // Вісник Луганськ. нац. ун ту (Серія «Філологічні науки»). – № 20 (207). Ч.1. – Луганськ: Вид.-во ЛНУ, 2010. – 8 с.
  3. Герман Л.В. Відродження мов, що зникають, як одна з проблем еколінгвістики / Л.В. Герман //Мова і культура. – К.: Вид. Дім Бураго, 2010. – 10 с.
  4. Герман Л.В. Проблема запозичання концептів/ Л.В. Герман // Мова і культура. – К.: Вид. Дім Бураго, 2011. – 7 с.
  5. Герман Л.В. Національная специфіка новозеландської топоніміки / Л.В. Герман // Мова і культура. – К.: Вид. Дім Д. Бураго, 2012. – 7 с.
  6. Герман Л.В. Ономасіологічна характеристика новозеландського сленгу кінця ХХ сторіччя / Л.В. Герман // Вісник ХНУ (Серія «Ром.– герм. філологія»). – 2013. –  № 1052. – 6 с.
  7. Підгородецька І. Ю. Мовний образ духовної краси в літературі для дітей / І. Ю. Підгородецька // Наукові записки.– Вип. 105 (2). (Серія «Філологічні науки (мовознавство)»). У 2 ч. – Кіровоград : РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2012. – 4 с.
  8. Підгородецька І. Ю. Прагматичний аспект художніх текстів для дітей / І. Ю. Підгородецька // Лінгвістичні дослідження : [зб. наук. пр.]. – Вип. 33.-Х.: ХНПУ ім. Г.С. Сковороди, 2012. - 5 с.
  9. Підгородецька І. Ю. Фітоніми як репрезентанти краси природи  в художньому тексті для дітей (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.) / І. Ю. Підгородецька // Вісник Харк. нац. ун-ту ім. В.Н. Каразіна. (Серія «Філологія»). – Х.:, 2012. - № 994. - Вип. 64. - 5 с.
  10. Підгородецька І. Ю. Світ краси в мові творів Олександра Олеся для дітей / І. Ю. Підгородецька // Ученые записки Таврич. нац.. ун-та им. В.И. Вернадского: [зб. наук. пр.]. (Серия «Филология. Социальные коммуникации»).– Симферополь : ТНУ им. В.И. Вернадского, 2012. – Т. 25 (64). – № 1. – Ч. 1. – 5 с.
  11. Підгородецька І. Ю. Вплив художнього тексту на формування світобачення дитини / І. Ю. Підгородецька // Ученые записки Таврич. нац. ун-та им. В.И. Вернадского. (Серия «Филология. Социальные коммуникации»).– Симферополь : ТНУ им. В.И. Вернадского, 2012. –Т. 25 (64). – № 4. – Ч. 2. – 5 с.
  12. Подгородецкая И.Ю. Красота как этносоциокультурный феномен в языковом сознании туркменских студентов /И. Ю. Подгородецкая // Ученые записки Таврич. нац. ун-та им. В.И. Вернадского. (Серия «Филология. Социальные коммуникации»).– Симферополь: ТНУ им. В.И. Вернадского, 2013.– Т. 26 (64). – № 1. – 5 с.
  13. Тихоненко О.В. Офіційно-діловий стиль української мови на тлі соціокультурного виміру періоду  20– 30?х рр. ХХ ст. / О.В.Тихоненко // Ученые записки Таврич. нац. ун-та им. В.И. Вернадского: [сб. науч. тр.]. (Сер. «Филология. Социальные коммуникации»).– Симферополь, 2013. – Т.26 (65).–  № 1. – 5 с.
  14. Чорна В.Л. Художественное своеобразие романа Э. Питерс ”Последний верблюд пал в полдень”/ В. Л. Чорна // Наук. записки ХНПУ ім. Г.С. Сковороди (Серія «Літературознавство»). – Х.: ХНГУ, 2010. – Вип. 2. – 7 с.
  15. Чорна В.Л. Художественные особенности ретродетективов Р. Ван Гулика /В. Л. Чорна // Наук. записки ХДПУ (Серія «Літературознавство»). – Х.: ХДПУ, 2011. – Вип. 2.– 6 с.
  16. Герман Л.В. Лексичні запозичення як результат англо-маорійських мовних контактів / Л.В. Герман //Вісник ХНУ (Серія «Ром.-герм. філологія»). - 2013. – Вип. 76. - № 1072. – С. 64 – 69.
  17. Herman L. Lexical and grammatical peculiarities of Maori English / L. Herman, V. Turchenko // Materials of the 19thTESOL – Ukraine International Conference “The Global English Teacher: Improving What Works & fixing what doesn’t” – P. 41.
  18. Герман Л.В. Особливості англійської агрономічної термінології/ Л.В. Герман, О.Л. Ільєнко // Матеріали ІУ міжнар. наук.-практ. конф. «Лінгвістика. Комунікація. Освіта». – Л.: ЛДУКМ, 2014. – С. 23 – 25.
  19. Герман Л.В. Способи творення новозеландського сленгу кінця ХХ ст.  / Л.В. Герман // Materialy IX mezinarodni vedecko-prakticka konference [“Vedecky po krok na prelomu ty -syachalety”]. – Praha: Publishing house, 2013. – С. 29 – 31.
  20. Герман Л.В. Новозеландські фразеологізми з флористичним компонентом / Л.В. Герман // Materialy IX mezinarodni naukowo-prakticka konference [“Nauka i inowacia”]. – Przemysl: Nauka i studia, 2013. –  С. 74 – 75.
  21. Герман Л.В. Організація курсу англійської мови за професійним спрямуванням для магістрів с.-г. вишів / Л.В. Герман, В.Л. Чорна, В.О. Турченко // Матеріали V Всеукр. наук.-метод. конф. «Методичні та психолого-педагогічні програми викладання іноземних мов на сучасному етапі». – Х.: ХНУ, 2013. – С. 43 – 44.
  22. Герман Л.В. Формування новозеландської мовної картини світу / Л.В. Герман // Матеріали підсумк. наук. конф. проф.-викл. складу, аспірантів і здобувачів ХНАУ ім. В.В. Докучаєва.– Х., 2014. – С. 43 – 44.
  23. Тихоненко О.В. Лекція-презентація у викладанні курсу «Основи психології та педагогіки» / О.В. Тихоненко // Матеріали підсумк. наук. конф. проф.-викл. складу, аспірантів і здобувачів ХНАУ ім. В.В. Докучаєва (22 – 25 січня 2014 р. м. Харків). – Х., 2014. – Ч. ІІ. – С. 183 – 185.
  24. Підгородецька І.Ю. Порушення мовних норм у діловому спілкуванні / І.Ю. Підгородецька // Матеріали підсумк. наук. конф. проф.-викл. складу, аспірантів і здобувачів ХНАУ ім. В.В. Докучаєва (22-25 січня 2014 р. м. Харків). – Х., 2014. – Ч.ІІ. – С. 151-153.
  25. Чорна В.Л. Середньовічні містерії Маргарет Фрейзер / В.Л. Чорна / Наук. записки ХНПУ (Серія «Літературознавство») –Х.: ХНПУ, 2013. – Вип. 4. – Ч. ІІ. – С. 215 – 219.    
  26. Чорна В.Л. Художні особливості ретродетективів Елізабет Ейр / В.Л. Чорна // Сучасні проблеми правового, економічного та соціального розвитку держави: матеріали ІІ міжнар. наук.-практ. конф. – Х.: ХНУВС, 2013. – С. 16 – 17.
  27. Чорна В.Л. Образ брата Кадфаеля у ретродетективах Еліс Пітерс / В.Л. Чорна // Маterialy mezinarodni v?decko-prakticka conference «Dny v?dy – 2014». – Praha. Publishing House “Education and Science” s.r.o., 2014. – С. 3 – 4.
  28. Чорна В.Л. Епоха і людина у романах Еліс Пітерс / В.Л. Чорна // Матеріали підсумк. наук. конф. проф.-викл. складу, аспірантів і здобувачів ХНАУ ім. В.В. Докучаєва.– Х., 2014. – С. 206 – 207.
  29. Александрович Т.В. Пути образования агрономических терминологий во французком языке / Т.В. Александрович // Materialy IX mezinarodni vedecko-prakticka conference [“Aktualni vymozenosti vedi”]. – Praha: Publishing house, 2013. – С. 20 – 22.
  30. Гулуєва С.І. Происхождение текста фацетий / С.І. Гулуєва // Матеріали підсумк. наук. конф. проф-виклад. складу, аспірантів та здобувачів ХНАУ. –Х.: ХНАУ, 2013. – С. 57 – 58.
  31. Паніна О.А. T. Shevchenko as a founder of a new realist art / О.А. Паніна, Н.В. Хижняк // Віковічна скарбниця генія Т.Г. Шевченка // Матеріали конф., присвяченої 200-річному ювілею. – Х.: ХНАУ, 2014. – С. 111 – 114.
  32. Шульга І.В. The historical, social and political importance of T. Shevchenko’s figure / І.В. Шульга, О.В. Логінова // Віковічна скарбниця генія Т.Г. Шевченка // Матеріали конф., присвяченої                200-річному ювілею. – Х.: ХНАУ, 2014. – С. 50 – 52.
  33. Макарська Є.Г. Taras Shevchenko heritage and legacy/ Є.Г. Макарська, О.А. Сошенко // Віковічна скарбниця генія Т.Г. Шевченка // Матеріали конф., присвяченої 200-річному ювілею. – Х.: ХНАУ, 2014. – С. 61 – 62.
  34. Герман Л.В. (у співавторстві). Англійська агрономічна термінологія: ономасіологічний аспект // Мова і культура. – К.: Вид. Дім Д. Бураго, 2014. – Вип. 17. Т. IV. – С. 217 – 222.
  35. Herman L. (у співавторстві). Strengthening Competitiveness of the University Graduates // Іноземні мови у вищій освіті: лінгвістичні, психолого-педагогічні та методичні перспективи: матеріали ІІ Всеукраїнської наук.-практичної конференції. – Х.: НУЮФУ ім. Я. Мудрого, 2014. – С. 79 – 81.
  36. Herman L. (у співавторстві). Teaching effective presentations // Методичні та психолого-педагогічні проблеми викладання іноземних мов на сучасному етапі: матеріали VII наук.-метод. конференції з міжнародною участю. – Х.: ХНУ, 2014. – С. 59 – 60.
  37. Herman L. (у співавторстві). The nature of modesty // TESOL Ukraine: New Vistas of researches and teaching: Books of papers. – Cherkasy: B. Khmelnytsky National University, 2015. – P. 91 – 92.
  38. Герман Л.В. (у співавторстві). Поняття «скромність» у гуманітарних науках/ Історичні, філософські, мовні і методичні тенденції розвитку сучасної освіти: матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів і молодих науковців. – Х.: ХНУ, 2014. С. 36 – 40.
  39. Євсюков О.Ф. Основи побудови іміджу викладача вищої школи у процесі формування його професійно-педагогічної компетентності / О.Ф. Євсюков / Креативна педагогіка. Наук.-метод. журнал /Академія міжнародного співробітництва з креативної педагогіки. – Вінниця. – 2015. – Вип. 10. – С. 85 – 88.
  40. Чорна В.Л. Тема злочину та покарання у романі М.М. Загоскіна «Аскольдова могила» // В.Л. Чорна // Програма круглого столу  «1000-річчя від дня смерті Великого Князя Київського Володимира Святославовича», 16 червня 2015 р. – Х.: ХНУВС: ХНУРЕ, 2015. – С. 10.
  41. Логінова О.В. Applying innovative multimedia methods in foreign language teaching // Матеріали наук.-практ. конференції, присвяченої 100-річчю Харківського періоду агроунівеситету ім. В.В. Докучаєва. – Х.: ХНАУ, 2014. – С. 86 – 87.
  42. Хижняк Н.В. (у співавторстві) Shevchenko as a founder of a new realist art // Віковічна скарбниця генія Т.Г. Шевченка: матеріали наукової конференції, присвяченої 200 річному ювілею. –Х.: ХНАУ, 2014. – С. 111 – 114.
  43. Шульга І.В., Логінова О.В. Роль аудіювання у навчанні магістрів професійній англійській мові // Віковічна скарбниця генія Т.Г. Шевченка: матеріали наукової конференції, присвяченої 200 річному ювілею. – Х.: ХНАУ, 2014. – С. 50 – 52.
  44. Герман Л.В. Наукова англійська мова для магістрантів ФІЗу / Л.В. Герман, Н.В. Хижняк, А.С. Попов / Харк. нац. аграр.  ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х.: ХНАУ, 2015. – 147 с.
  45. Ділова англійська мова: посібник для студентів-магістрантів агрономічного факультету / В.Л. Чорна, О.В. Логінова / Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х.: ХНАУ, 2015. – 78 с.
  46. Шульга І.В. Англійська професійна мова: навч. посібник для магістрантів спеціальності «Фінанси і кредит»/ І.В. Шульга, Є.Г. Макарська / Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х.: ХНАУ, 2014. – 100 с.
  47. Герман Л.В. Навчально-методичний посібник з латинської мови / Л.В. Герман, Т.В. Александрович / Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва.– Х.: ХНАУ, 2014. – 43 с.
  48. Герман Л.В. Ділова англійська мова: посібник для студентів-магістрантів факультету лісового господарства спеціальності „Садово-паркове господарство” / Л.В. Герман, Є.Г. Макарська, О.А. Сошенко / Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х.: ХНАУ, 2015. – 75 с.
  49. Foreign languages for professional communication:  materials of the scientific and practical conference of lecturers, post graduates and students (Kharkiv, April 6–7, 2016). — Kharkiv : KhNAU, 2016. — 133 р.

    На кафедрi постiйно працює науково-методичний семiнар, де викладачi виступають з доповідями, присвяченими новим досягненням філологічної науки та методики викладання іноземних мов у вишах, обмiнюються досвiдом педагогiчної роботи, обговорюють відкриті заняття.

    Наукові дослiдження кафедри мають практичне значення i впроваджуються в навчальний процес.

    Формами науково-дослiдної роботи студентiв на кафедрi є щорічнi олiмпiади, науковi та країнознавчi конференції з англійської, нiмецької та французької мов, де студенти, магiстри, здобувачi та аспiранти ро повідомлення на країнознавчі теми, або теми, пов’язані з власними дослідженнями,  виявляючи досить високий рiвень мовної компетенції.
    На кафедрi впроваджено також практику захисту магістерських робiт англiйською та німецькою мовами. Викладачi надають постiйну перекладацьку допомогу центрові підготовки iноземних громадян. На кафедрі виходить щомiсячна газета “Lingua”, присвячена святам і традиціям народів, мови яких вивчаються.

    Основнi результати дослiджень викладачiв кафедри вiдображені в наукових статтях та виступах на мiжнародних, обласних, мiжунiверситетських конференцiях i наукових конференцiях ХНАУ. Кафедра провела дві Всеукраїнські науково-практичні конференції (2009 р., 2011 р.) на тему «Актуальні проблеми сучасної філології та методики викладання іноземних мов у навчальних закладах».

   У квітні 2015 р. на кафедрі була проведена олімпіада з англійської мови. У І турі взяли участь 38 студентів, які виявили досить високий рівень мовної компетенції. Кращі результати мали:

 

  з англійської мови –   І місце      –      Холовніна Д. (ФАГ І-1),

                              ІІ місце     –      Яременко М. (ФАГ І-1).

 

   У 2013-2014 н. р. на кафедрі проведено дві конференції: студентську країнознавчу конференцію на тему «Визначні місця країн, мови яких вивчаємо» (для студентів І-ІІ курсів) та конференцію молодих вчених (аспірантів, здобувачів, магістрантів), присвячену актуальним проблемам розвитку сільськогосподарської  науки  та результатам  власних досліджень. 

   У науковій конференції взяли участь 28 молодих учених, які присвятили свої виступи результатам власних досліджень. Доповіді учасників були цікавими, змістовними. Доповідачі продемонстрували не тільки високий рівень мовної компетенції, а й глибоке розуміння проблеми, яку досліджують.

   У країнознавчій конференції «Культурне життя України та англомовних країн» взяли участь 25 студентів І та ІІ курсів всіх факультетів. Виступи були присвячені традиціям, духовним цінностям, молодіжним субкультурам, національним стравам України, Великої Британії та США. Виступи відзначалися досить високим рівнем мовної підготовки студентів, при цьому широко застосовувалися мультимедійні засоби навчання. 

   У квітні 2016 р. проведено конференцію для викладачів, аспірантів та аспірантів та студентів «Іноземні мови для професійного спілкування, у якій взяли участь викладачі, аспіранти та студенти».



Оновлено: 31-03-2021, 08:23 / Переглядів: 278
 

Авторизація
Ми використовуємо файли cookies для оптимізації контенту та швидкодії сайту.
Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookies.
Ок