Історія кафедри прикладної економіки і міжнародних економічних відносин

  У другій половині ХІХ ст. склалися передумови створення кафедри економіки сільського господарства. У становленні кафедри надзвичайно важливу роль відіграв професор О. І. Скворцов, який понад 30 років працював в університеті в ново-олександрійський період. Непересічна особистість, О. І. Скворцов певний час очолював університет (1905–1908), проте в історію вищої сільськогосподарської освіти він увійшов, передусім, як учений, який є автором фундаментального підручника «Основи економіки землеробства» у трьох томах.

  Кафедру економіки сільського господарства було засновано в 1921 р. У 1925 р. на її базі сформовано дві кафедри - економіки сільського господарства й організації соціалістичних сільськогосподарських підприємств. Завідувачем першої з них був час очолював академік, перший віце-президент Всеукраїнської академії сільськогосподарських наук, професор Л. М. Сліпанський — автор підручника «Предмет і метод сільськогосподарської економіки».

  У 1933 р. створено єдину кафедру економічного профілю — економіки і організації сільського господарства, першим завідувачем якої був член-кореспондент ВАСГНІЛ, професор Л. М. Клецький (до 1959 р.), автор першого в країні підручника «Економіка соціалістичного сільського господарства».

  Протягом короткого періоду кафедру очолював доцент, кандидат економічних наук К. Е. Канський. Потім його запросили до Білоцерківського сільськогосподарського інституту, у якому він 17 років керував кафедрою економіки сільського господарства і став доктором економічних наук, професором і одним із фундаторів економічного факультету.

  Особливою віхою в історії кафедри став 1960 р., коли її очолив заслужений діяч науки і техніки УРСР, доктор економічних наук, професор К. Г. Телешек. Який першим серед економістів аграрного профілю здобув науковий ступінь доктора економічних наук. Учений прийшов до університету уже в зрілому віці — позаду було 66 років напруженого життя. Однак протягом 17 років він був взірцем не тільки надзвичайної організованості, а й результативності праці. Саме тут він здійснив основну частину тієї величезної роботи, результатом якої стало створення однієї з найпотужніших наукових шкіл у сфері аграрної економіки - підготував близько 100 докторів і кандидатів наук.

 

Завідувач кафедри, професор К. Г. Телешек (у центрі) з колегами-науковцями
та послідовниками, 1963 р.
  

 

  У кінці 60-х років минулого століття відбулася ще одна реорганізація: на базі кафедри економіки і організації сільськогосподарського виробництва було створено дві кафедри: економіки сільського господарства та організації сільськогосподарського виробництва. Першу з них очолив К. Г. Телешек. На цій посаді він працював до 1975 р.

 

 Завідувач кафедри професор В. Й. Шиян (1975-2012 рр.)

  У 1975 – 2012 рр. кафедрою керував професор В. Й. Шиян. Під керівництвом К. Г. Телешека він підготував спочатку дипломну роботу, а потім дисертацію з теми «Рентабельність виробництва колгоспів і шляхи її підвищення» на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук.

  Отримавши вчене звання доцента, Віктор Йосипович переходить на посаду старшого наукового співробітника і працює над проблемою «Економічне стимулювання підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва». Одним із найбільш вагомих результатів цього дослідження стало опрацювання методологічних засад визначення ефективності сільськогосподарського виробництва з обґрунтуванням необхідності використання при цьому показника чистої продукції, на підставі якого рекомендувалося визначати узагальнюючий показник ефективності.

  У 2005 р. кафедру економіки сільського господарства було перейменовано в кафедру економіки підприємства.

 

Колектив кафедри, 1-й ряд (зліва направо): І. В. Гуторова, О. І. Лебединська, О. І. Гуторов, Т. І. Олійник, В. Й. Шиян, О. А. Ульянченко, Б. В. Данилів, В. В. Олійник, Л. Ю. Кучер;
2-й ряд: Л. М. Кобякова, Д. С. Снісарь, Н. В. Скрильник, В. М. Томах, О. В. Ульяненко,
Ю. Л. Філімонов, І. О. Шарко, Ю. В. Пащенко, Н. С. Ляліна, Т. І. Савченко, Т. А. Новіченко (2010 р.)

 

  Професор В. Й. Шиян створив потужну наукову школу. Під його керівництвом дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук підготували 54 науковців, десять із яких захистили докторські дисертації.

  Учений має такі урядові нагороди: медаль «За доблестный труд», Почесна грамота Президента України (1999 р.), «Знак Пошани» Міністерства аграрної політики України (2001 р.,2003 р.) та інші.

  У 2012 - 2019 рр. завідувачем кафедри була доктор економічних наук, професор Таміла Іванівна Олійник. У 1982 р. закінчила Харківський сільськогосподарський інститут. У 1993 р. захистила кандидатську дисертацію «Методи вимірювання продуктивності та ефективності сільськогосподарської праці (на матеріалах колгоспів Харківської області)». Учене  звання доцента присвоєно в 1996 р.

  У 2010 р. захистила докторську дисертацію «Формування та ефективне використання трудового потенціалу сільськогосподарських підприємств». Основні напрями наукових досліджень - підвищення ефективності формування та використання трудового потенціалу сільськогосподарських підприємств.

  Під керівництвом Т. І. Олійник кандидатські дисертації захистили 10 здобувачів наукового ступеня. Нагороджена почесним знаком Міністерства аграрної політики «Відмінник аграрної освіти і науки» ІІІ ступеня, Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України.

 Колектив кафедри, 1-й ряд (зліва направо): Л.Ю. Кучер, Е.В. Пахуча, Т.І. Олійник, О.І. Лебединська, Л.О. Лещенко; 2-й ряд: В.В.  Кітов, А.Г. Кот, Ю.Л. Філімонов, Ю.В. Пащенко, В.Є. Мещеряков (2017 р.)

 

  У 2017 р. кафедру економіки підприємства було перейменовано в кафедру прикладної економіки та міжнародних економічних відносин.

  У 2019 р. кафедру очолила доктор економічних наук, професор ХНАУ Людмила Олександрівна Ломовських.



Оновлено: 8-02-2021, 08:58 / Переглядів: 473
 

Авторизація
Ми використовуємо файли cookies для оптимізації контенту та швидкодії сайту.
Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookies.
Ок