Наукова робота і наукові школи факультету менеджменту і економіки

  Наукова діяльність факультету менеджменту і економіки є невід’єм­ною складовою освітньої діяльності Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва і провадиться з метою інтеграції науки, ос­віти і виробництва у систему вищої освіти.

  Науково-педагогічні працівники та здобувачі наукових ступенів факультету працювали по наукових напрямах, затверджених в межах п’ятирічного плану до 2020 року.

  Теми наукових досліджень зареєстровані у Державній науковій установі «Український інститут науково-технічної експертизи та інформації» (УкрІНТЕІ):

  1. «Теоретичні і методологічні засади управління розвитком агропромислового виробництва і сільських територій на інноваційній основі» (державний реєстраційний номер 0115U006916). Керівник роботи – д-р екон. наук, професор Гуторов Олександр Іванович.
  2. «Науково-методологічне забезпечення підприємницької, маркетингової, логістичної діяльності підприємств агропродуктового комплексу та розвитку земельних відносин на інвестиційно-інноваційних засадах» (державний реєстраційний номер 0116U000001). Керівник роботи – д-р екон. наук, проф. Ульянченко Олександр Вікторович.
  3. «Формування конкурентоспроможної діяльності сільськогосподарських товаровиробників в умовах міжнародної інтеграції» (державний реєстраційний номер 0116U003886). Керівник роботи – д-р екон. наук, професор Олійник Таміла Іванівна.
  4. «Інформаційне забезпечення конкурентоспроможного розвитку підприємств агропродовольчого комплексу» (державний реєстраційний номер 0116U008029). Керівник роботи – канд. екон. наук, доцент Бутенко Тетяна Андріївна.

  В університеті видається серія збірника наукових праць «Вісник Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва» (серія «Економічні науки»), який включено до переліку фахових видань, а також до міжнародної наукометричної бази Index Copernicus International.

  В університеті функціонували спеціалізовані вчені ради: за спеціальністю 08.00.04 «Економіка та управління підприємствами» (за видами економічної діяльності) і 08.00.03 «Економіка та управління національним господарством» з правом прийняття до розгляду і проведення захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук.

  У 2018 р. було захищено 2 дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук доцентом кафедри прикладної економіки і МЕВ Сєвідовою І.О. і доцентом кафедри маркетингу, підприємництва і організації виробництва Ломовських Л.О.

  Впродовж останніх п’яти років у спеціалізованих вчених радах Харківського НАУ було захищено 12 кандидатських дисертації (Хлопоніна О.І., Кондратюк Н.В., Хайнус Д.Д., Шевченко Е.В., Савєльєва О.М., Матвєєв П.Т., Лещенко Л.О., Пахуча Е.В., Полях В.М., Мещеряков В.Є., Коломієць С.А., Алієв Ф.М. огли). Найбільший внесок у підготовку кадрів вищої кваліфікації зробили професори: Гуторов О.І., Олійник Т.І., Ульянченко О.В., Шелудько Р.М.

  Велика увага на факультеті приділяється підготовці й атестації науково-педагогічних і наукових кадрів вищої кваліфікації. Працює аспірантура за 2 спеціальностями. У 2020 р. до аспірантури за усіма джерелами фінансування було зараховано 16 здобувачів, що у 4 рази більше, ніж у 2016 р.

 

Зарахування до аспірантури за усіма джерелами фінансування

Спеціальності

Ліцен-зований обсяг

2016 р.

2017 р.

2018 р.

2019 р.

2020 р.

073 «Менеджмент»

10

4

9

10

10

7

051 «Економіка»

10

-

3

9

10

9

 

  В університеті відкрита докторантура за спеціальностями 051 «Економіка» і 073 «Менеджмент», у 2018 р. було зараховано 5 осіб на спеціальність 073 «Менеджмент» і 1 особу – на спеціальність 051 «Економіка».

 Значною подією в житті університету стало створення на нашій базі Відокремленого підрозділу Громадської організації «Всеукраїнський конгрес вчених економістів-аграрників» Східного регіону та обрання ректора університету О.В. Ульянченка його головою.

 У рамках Міжнародної агропромислової виставки та форуму з розвитку фермерства AGROPORT East Kharkiv 2017-2019 відбувалися науково-практичні семінари «Аграрний сектор України: реалії та перспективи», співорганізатором яких виступив ХНАУ ім. В.В. Докучаєва. Наш факультет у різні роки представляли доценти Кучер А.В., Шиян Н.І. і Ломовських Л.О.

Традиційно велике значення приділяється розвитку й розширенню творчих підходів до науково-дослідницької діяльності.

  Так, 23-24 квітня 2015 р. факультет провів Міжнародну науково-практичну конференцію «Фундаментальні та прикладні проблеми підприємницької діяльності в аграрному секторі», за результатами якої було видано збірник матеріалів загальним обсягом 19,9 ум. друк. арк. 17 лютого того ж року було проведено студентську науково-практичну конференцію «Підвищення ефективності управління в сільськогосподарських підприємствах», а у червні – конференцію, присвячену попередньому слуханню результатів дипломних досліджень «Актуальні напрями підвищення ефективності та управління в сільськогосподарських підприємствах України».

  У 2016 р. нами було проведено дві міжнародні конференції, в яких сукупно взяло участь 358 учасників, видано три збірки матеріалів конференції. 19 лютого 2016 р. проведено науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Економічні, соціальні та екологічні проблеми розвитку агропродовольчої сфери», видано збірник матеріалів загальним обсягом 21,4 ум. друк. арк. 22 грудня 2016 р. було проведено Міжнародну науково-практичну конференцію  «Проблеми і перспективи інноваційного розвитку аграрного сектора економіки в умовах інтеграційних процесів»

  У 2017 р. було проведено ІІ Міжнародну науково-практичну конференції  «Проблеми і перспективи інноваційного розвитку аграрного сектора економіки в умовах інтеграційних процесів», в якій сукупно взяло участь 120 учасників, видано збірку матеріалів конференції обсягом 18,6 ум. друк. арк. 9-10 лютого 2017 р. відбулася студентська науково-практична конференція «Формування ефективної системи управління розвитком сільськогосподарських підприємств».

  У 2018 р. факультетом було проведено ІІІ Міжнародну науково-прак­тич­ну конференцію «Проблеми і перспективи інноваційного розвитку аграрного сектора економіки в умовах інтеграційних процесів» 25 жовтня 2018 р., та 2 університетських науково-практичних конференції: ІІ студентська науково-практична конференція «Формування ефективної системи управління розвитком сільськогосподарських підприємств» (8-9 лютого 2018 р.) і «Актуальні проблеми сучасної економіки, менеджменту, публічного управління та адміністрування, підприємництва, торгівлі та біржової діяльності» 11-13 грудня 2018 р.

  3 жовтня 2019 р. було проведено Міжнародну науково-практичну конференцію «Проблеми і перспективи інноваційного розвитку аграрного сектора економіки в умовах інтеграційних процесів», присвячену 90-річчю економічної освіти в ХНАУ ім. В.В. Докучаєва. На конференцію було подано 174 статті від 239 учасників, у т. ч. від 32 докторів наук, 96 кандидатів наук, 38 здобувачів і аспірантів, 47 магістрантів і студентів, які представили 35 навчальних закладів і одну організацію з восьми країн світу й 11 регіонів України. За результатами роботи конференції видано дві частини збірника загальним обсягом 39,9 умовних друкарських аркушів.

  Впродовж 2014-2019 рр. співробітники факультету менеджменту і економіки активно брали участь у науково-дослідній діяльності. Про це свідчать результати статистичних звітів кафедр, приведені у табл. 4.

  За звітний період науковцями факультету було видано 1024 найменування наукової літератури, з них 46 монографій, опубліковано 358 статей і 620 тез доповідей; випущено 19 збірників «Вісника ХНАУ» серії «Економічні науки». Слід відмітити, що в останні роки значно посилилась робота в напрямі публікацій результатів досліджень у виданнях, включених до міжнародних наукометричних базу даних Scopus і Web of science. Так впродовж останніх двох років опубліковано 23 статті. За звітній період мала місце 721 участь у різного роду конференціях, в тому числі 430 – у міжнародних. 

Що стосується посилань у міжнародно-визнаних журналах (індекс цитованості), показник h-індекс факультету становив у 2019 р. – 144, що на 96 позицій вище, ніж у 2016 р.

 

Наукові школи

На факультеті менеджменту і економіки сформувалися всесвітньо відомі наукові школи, серед яких:

Наукова школа

Телешека Кирила Георгійовича

«Розміщення, спеціалізація, концентрація та інтенсифікація сільського господарства України»

Наукова школа

Клецького Льва Михайловича

«Економіка та організація сільського господарства, рентабельність і госпрозрахунок, удосконалення організації оплати праці»

Наукова школа

Лукінова Івана Іларіоновича

«Ціноутворення та рентабельність виробництва сільськогосподарських продуктів»

Наукова школа

Шияна Віктора Йосиповича

«Формування та ефективне використання аграрного ресурсного потенціалу»

 

Наукова школа

Бєсєдіна Миколи Олександровича

 

«Оцінка організаційно-управлінських ситуацій»

 

Наукова школа

Анічина Леоніда Михайловича

 

«Формування та ефективне використання матеріальних ресурсів в АПК»

Наукова школа

Мартьянова Віктора Павловича

«Інтенсифікація цукробурякового виробництва України в умовах переходу економіки до ринкових відносин»

Наукова школа

Соловйова Миколи Федоровича

«Вдосконалення економічного механізму господарювання в АПК»

 

Наукова школа Македонського Анатолія Васильовича

 

«Економіка і організація сільськогосподарського виробництва»

 

Наукова школа Ульянченка Олександра Вікторовича

 

«Ресурсний потенціал аграрного сектора економіки України»

 

Наукова школа

Гуторова Олександра Івановича

 

«Проблеми сталого землекористування у сільському господарстві»

 

Наукова школа

Олійник Таміли Іванівни

 

«Формування та ефективне використання трудового потенціалу сільськогосподарських підприємств»

 



Оновлено: 8-02-2021, 13:05 / Переглядів: 407
 

Авторизація
Ми використовуємо файли cookies для оптимізації контенту та швидкодії сайту.
Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookies.
Ок